Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

NFZ przypomina: Szczepienie przeciw HPV uchroni twoje dziecko przed rakiem

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 22 września 2023 10:05

NFZ przypomina: Szczepienie przeciw HPV uchroni twoje dziecko przed rakiem - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Od 2 września szczepionka 2-walentna przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9 do 18. roku życia - przypomina centrala Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzieci w innym wieku niż objęte programem (czyli w wieku 9–11 lat oraz 14–18 lat) mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw HPV – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. E-receptę preparat wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Rodzic realizuje e-receptę w aptece i umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ. Na wizytę rodzic przynosi otrzymaną wcześniej z apteki szczepionkę.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. Odpowiada on za zachorowania na raka szyjki macicy, brodawki narządów płciowych, a także inne choroby nowotworowe. Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych. Mają one na celu ochronę przed chorobami wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego, które mogą prowadzić do rozwoju stanów przednowotworowych i nowotworów takich jak: rak szyjki macicy, rak pochwy, rak odbytu, rak prącia czy brodawek narządów płciowych.

Szczepienia przeciwko HPV są szczepieniami zalecanymi dla każdego dziecka po ukończeniu 9 lat. Z uwagi na fakt, że do zakażenia HPV dochodzi głównie drogą płciową, najlepiej wykonać szczepienie jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Wiek 12 i 13 lat jest optymalny do szczepienia HPV, ponieważ umożliwia on wykonanie szczepienia zanim dojdzie do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Co ważne, w tym wieku wystarczy podać tylko dwie dawki szczepienia zamiast trzech, jak to ma miejsce u osób w wieku 15 lat i starszych. Należy również podkreślić, że szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat są bezpłatne.

Jak podkreśla NFZ, szczepienia przeciwko HPV są bezpieczne, a badania naukowe potwierdzają bardzo duży profil ich bezpieczeństwa. Są to rekombinowane szczepionki, zawierające wysokooczyszczone cząsteczki wirusopodobne, przy czym nie zawierają wirusowego DNA, dzięki czemu nie mogą zakazić człowieka, namnażać się, ani też wywoływać choroby.

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00) lub przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

materace-snoovio231
22 października 2024
adobestock_495495126
Artykuł sponsorowany

Krem SPF 50 - dlaczego warto go stosować przez cały rok?

27 września 2024
Dratkowicz
5 września 2024
Zrzut ekranu 2024-09-4 o 10.45.23
4 września 2024
przystosowanielazienkidlaosobniepelnosprawnychjakiemeblelazienkowewybrac
2 września 2024
adobestock_218657092
Artykuł sponsorowany

Znaczenie balsamu po goleniu w pielęgnacji skóry mężczyzn

26 sierpnia 2024