Od 1 lipca Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ będzie przypominał pacjentom o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza specjalisty, wysyłając SMS. Jeden telefon wystarczy, aby lekarz mógł poświęcić swój czas innemu potrzebującemu – przypomina MOW NFZ. Z danych mazowieckiego oddziału wynika, że tylko w obecnym roku na Mazowszu może przepaść 35 tys. wizyt.
Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ uruchomi 1 lipca br. w ramach pilotażu mechanizm przypominający pacjentom o wizytach u specjalisty i – w razie konieczności – ułatwiający ich odwołanie. Testowane rozwiązanie bazuje na danych przekazywanych do Funduszu przez placówki medyczne i nie wymaga z ich strony dodatkowego nakładu pracy. Od pacjenta wymaga jedynie podania numeru telefonu komórkowego przy rejestracji.
Trzymiesięczny pilotaż obejmie cztery specjalności: endokrynologię, kardiologię, onkologię i ortopedię.
Jest o co walczyć - tylko w I kwartale br. mazowieccy pacjenci nie stawili się na wizyty u lekarzy specjalistów ponad 8,5 tys. razy. Jeśli ten trend się utrzyma, w całym 2016 roku może przepaść 35 tys. wizyt! To tak jakby pozbawić przez rok dostępu do specjalisty wszystkich mieszkańców Grodziska Mazowieckiego!
Z danych NFZ Mazowsze wynika, że najczęściej przepadają wizyty w poradniach onkologicznych. W pierwszych trzech miesiącach 2016 roku u lekarza nie stawiło się 767 chorych, czyli aż 10 proc. spośród umówionych na wizytę. Aż 3446 wizyt – na 47.155 umówionych – nie doszło do skutku w przypadku poradni traumatologicznych. To ponad 7 proc. wszystkich spotkań umówionych w I kwartale.
Przypomnijmy:
NFZ: na wizyty nie zgłasza się co trzeci pacjent
W województwie świętokrzyskim ok. 30 proc. pacjentów nie zgłasza się do lekarza na umówioną wizytę! - alarmuje NFZ i wylicza: tylko przez trzy miesiące 2016 r. do świętokrzyskich poradni kardiologicznych nie zgłosiło się 358 pacjentów zapisanych na pierwszorazowe wizyty lekarskie. Podobnie sytuacja przedstawia się w przychodniach ortopedycznych – tu do lekarza nie zgłosiło się 317 osób. Z kolei z wizyt u endokrynologa zrezygnowało 240 pacjentów. Podobnie jest w innych zakresach specjalistycznych. Gdyby jeszcze doliczyć pacjentów, którzy zrezygnowali z wizyt kontrolnych, liczby te podwoiłyby się.
W skali roku liczba chorych nie zgłaszających się na leczenie mimo wyznaczonej daty wizyty może wynieść nawet kilka tysięcy. W 2015 r. tylko w wymienionych wyżej zakresach i tylko w przypadku wizyt pierwszorazowych na leczenie nie zgłosiło się prawie 4 tys. chorych. Rezygnacja dotyczy nawet onkologii: do poradni onkologicznych nie zgłosiło się blisko 200 osób. Sami specjaliści alarmują: na wizyty nie zgłasza się co trzeci pacjent.
NFZ apeluje do pacjentów, by odwoływali wizyty, co pozwoli innemu pacjentowi szybciej skorzystać z pomocy lekarza. Wizytę można odwołać telefonicznie lub osobiście. Coraz więcej placówek umożliwia pacjentom także kontakt przez Internet czy za pomocą sms.
Źródło: NFZ