Alarmujący raport na temat zagrożeń wynikających z opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej przygotował think-tank The Nuffield Trust.
Z dokumentu wynika, że obecnie w krajach Unii (poza Wyspami) mieszka ok. 190 tys. brytyjskich emerytów. Korzystają tam oni z opieki medycznej w oparciu unijne przepisy regulujące zasady opieki transgranicznej. Koszty ich leczenia są następnie zwracane przez brytyjski NHS.
Autorzy raportu obliczyli, jakie byłyby finansowe skutki utraty przez tę „armię” seniorów prawa do korzystania z leczenia za granicą i ich powrotu do UK (lub przyjazdów do ojczyzny w celach medycznych). Uzyskana kwota to 979 mln funtów rocznie, czyli o ok. 500 mln więcej niż obecnie wydaje NHS na zwrot kosztów leczenia tej grupy za granicą.
Wzrost o pół miliarda funtów to i tak prognoza bardzo ostrożna – czytamy w raporcie – nie uwzględnia bowiem dodatkowych wydatków NHS wynikających z prawdopodobnego pogłębienia się po Brexicie niedoborów kadry medycznej na Wyspach czy też prostego wzrostu cen leków, który również może czekać Brytyjczyków po opuszczeniu Unii.
To, czy znajdą się potrzebne środki, zależy w dużej mierze od wyników „rozwodowych” negocjacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią. Raport zwraca jednak uwagę, że nawet przy optymalnym zwiększeniu finansowania, dodatkowe 900 miejsc w szpitalach nie pojawi się z dnia na dzień – a właśnie tyle, jak szacują autorzy, może być potrzebne, jeśli mieszkający obecnie za granicą emeryci zdecydują się wrócić na Wyspy.
Źródła: The Nuffield Trust / Pharma Times