Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Niepełnosprawni obawiają się zmian w refundacji wyrobów medycznych

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 25 lipca 2016 08:38

Niepełnosprawni obawiają się zmian w refundacji wyrobów medycznych - Obrazek nagłówka
Jakie jest stanowisko Fundacji Integracja w sprawie zmian w refundacji wyrobów medycznych? O tym z Piotrem Pawłowskim prezesem Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji rozmawia Alicja Dusza.

Obawia się Pan, że osoby niepełnosprawne zapłacą więcej za wyroby medyczne?

Jeśli się tak stanie, to i tak mało aktywne osoby z niepełnosprawnością staną się jeszcze bardziej nieaktywnymi. Wydaje mi się, że my nie możemy myśleć o tym, jak ograniczać tylko jak rozwinąć dla osób z niepełnosprawnością pełny dostęp do tego, co gwarantowane w innych krajach europejskich. Myślę o ośrodkach pomocy, które nie są dobrem luksusowym, czymś ekstra dla takiej osoby, tylko są niezbędnym elementem dla niej, by móc normalnie funkcjonować. I to jest element, który jest szalenie istotny w momencie, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że mnóstwo osób z niepełnosprawnością żyje w naprawdę kiepskiej sytuacji. Wiele osób mogłoby pracować, ale nie robi tego właśnie ze względu na brak środków pomocniczych, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jeśli chcemy myśleć o aktywizacji, o włączaniu tych osób i niedyskryminowaniu, to absolutnie musimy doprowadzić do tego, żeby nie odbiegać od innych krajów europejskich. Obecnie, niestety, w naszym kraju są rozwiązania, które nie pozwalają normalnie funkcjonować.

Jak Pan ocenia propozycję dotyczącą możliwości współpłacenia?

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie stać naszego kraju, aby każdemu kupować najlepszy sprzęt. Podstawy muszą być. Sprzęt musi być dostępny dla każdego, ale na tym poziomie dobrego standardu tzn. nie może to być proteza niedająca się do niczego czy wózek, który się po roku popsuje. To musi być sprzęt zapewniający możliwość funkcjonowania, bo wtedy nam się wszystkim to opłaca, a osoba, która nie ma np. nogi będzie mogła pomyśleć, że nawet jeśli nie ma nogi, to ma super protezę, więc może myśleć dalej o szkole albo o pracy, o tym wszystkim o czym myśli każdy z nas, także osoba z niepełnosprawnością. Niestety w tej chwili tak się nie dzieje.

Czy Fundacja uczestniczy w pracach nad nowelizacją przepisów o refundacji wyrobów medycznych?

Z Ministerstwem jesteśmy nieustającym kontakcie. Osoby podejmujące decyzje zdają sobie sprawę, że nie opłaca nam się zatrzymanie osób z niepełnosprawnością w domach. Opłaca się jeśli te osoby będą aktywne, bo wtedy zarabiają pieniądze, płacą podatki a ZUS mniej wypłaca rent. W takiej perspektywie musimy patrzeć na osoby z niepełnosprawnością w Polsce.

STANOWISKO FUNDACJI INTEGRACJA W SPRAWIE NOWELIZACJI USTAWY O REFUNDACJI LEKÓW, ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA ŻYWIENIOWEGO ORAZ WYROBÓW MEDYCZNYCH ORAZ NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW:

Fundacja Integracja od lat pomaga pacjentom po urazie rdzenia kręgowego oraz dzieciom z rozszczepem kręgosłupa, dlatego też z zadowoleniem przyjęliśmy fakt, iż projekt nowej ustawy przewiduje bezpłatny dostęp do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, w tym wyrobów medycznych jednorazowego użytku, właśnie dla tych pacjentów. Nasz niepokój budzą jednak inne proponowane rozwiązania, przede wszystkim brak jasnych i zrozumiałych kryteriów w zakresie budowy grup produktów refundowanych, oraz wycofanie się Ministerstwa Zdrowia z finansowania wyrobów medycznych za pomocą stałej kwoty ryczałtu, możliwej do dowolnego wykorzystania, w ramach indywidualnie dobranego przez osobę niepełnosprawną sprzętu medycznego.

W przypadku osób po urazie rdzenia kręgowego, jakość stosowanych wyrobów medycznych oraz możliwość indywidualnego doboru sprzętu medycznego, szczególnie w zakresie opieki zdrowotnej w tych najintymniejszych i najtrudniejszych dla osób z niepełnosprawnością kwestiach związanych z urologią i pęcherzem neurogennym ma kluczowe znaczenie. Dlatego w naszej ocenie proponowane zmiany, niosą ze sobą ryzyko konieczności stosowania najtańszych, a tym samym najsłabszych jakościowo rozwiązań. Obawiamy się, że proponowany przez resort sposób refundacji poprzez ceny limitowe spowoduje, że mimo szczerych chęci ułatwienia życia osobom z niepełnosprawnościami, ustawa niejako zmusi ich do korzystania z rozwiązań najtańszych, przez co skutecznie zablokuje dostęp do bardziej zaawansowanych technologicznie produktów.

Chcemy, aby wszystkie osoby z niepełnosprawnościami mogły w Polsce korzystać z produktów zaawansowanych technologicznie, a jeśli w ustawie zniesiona zostanie kwota ryczałtowa,  może się okazać, że będą one zmuszone dopłacać nawet do tych produktów, do których do tej pory miały zapewniony dostęp bezpłatny. Szczególnie zależy nam na tym, aby osoby po urazach rdzenia kręgowego w Polsce mogły mieć gwarancję bezpłatnego dostępu produktów medycznych, które są zaawansowane technologicznie, a w innych krajach europejskich stały się już standardem, ze szczególnym uwzględnieniem produktów urologicznych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także