Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nierówne traktowanie kobiet z niepełnosprawnościami w gabinetach ginekologicznych. Odpowiedź MZ

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 30 lipca 2024 08:33

Nierówne traktowanie kobiet z niepełnosprawnościami w gabinetach ginekologicznych. Odpowiedź MZ - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Wyposażenie placówek medycznych nie zapewnia pacjentkom z niepełnosprawnościami równego dostępu do świadczeń ginekologicznych. Tymczasem standardy dostępności gabinetów lekarskich powinny być uwzględnione w aktach prawnych. Ministra Izabela Leszczyna odpowiedziała na pismo RPO.

Gabinety ginekologiczne mają poważne braki: nie są dostępne architektonicznie, nie posiadają odpowiednich foteli ginekologicznych, podnośników, czy specjalistycznych wag. Obecnie tylko 124 gabinety są wyposażone w obniżane fotele, a podnośniki są dostępne w 10 gabinetach. Mimo pewnych postępów, tempo zmian jest zbyt wolne.

Stworzenie i wdrożenie standardów dostępności jest kluczowe. Wymaga to aktów prawnych, zgodnie ze Strategią na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030. Niezbędne jest także szkolenie personelu medycznego w zakresie komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami, aby pacjentki nie czuły się dyskryminowane.

Marcin Wiącek poprosił Ministerstwo Zdrowia o analizę problemu i udostępnienie wyników badań dotyczących dostępności usług ginekologicznych.

Poruszany przez Pana Rzecznika temat jest dla mnie szczególnie ważny, a mój resort prowadzi działania mające na celu poprawę możliwości korzystania z opieki zdrowotnej przez te osoby - mówi minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Izabela Leszczyna poinformowała, że jej resort realizuje działania mające na celu poprawę dostępności opieki zdrowotnej. W latach 2019-2023 realizowano projekt „Dostępność Plus dla zdrowia”, który obejmował granty dla placówek na dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W nowym projekcie „Dostępność Plus dla AOS” planowane jest wsparcie dla 362 placówek oraz szkolenie co najmniej 1000 pracowników w zakresie komunikacji z pacjentami ze szczególnymi potrzebami.

Ministerstwo Zdrowia zaplanowało również analizę dostępności świadczeń dla kobiet z niepełnosprawnościami w ramach Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030. W odpowiedzi na pytania RPO, resort zapewnił, że tematyka dostępności jest uwzględniana w programach kształcenia zawodów medycznych, a prace nad dalszymi zmianami trwają.

Źródło: RPO

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

adobestock_495495126
Artykuł sponsorowany

Krem SPF 50 - dlaczego warto go stosować przez cały rok?

27 września 2024
Zrzut ekranu 2024-09-25 o 09.55.19

Edukacji zdrowotnej nie ma

25 września 2024
Małgorzata Niemczyk
Kongres Zdrowia Dzieci i Młodzieży

Małgorzata Niemczyk: rośnie nam pokolenie fotelikowe

2 września 2024
ThinkstockPhotos-538167266
26 sierpnia 2024
ThinkstockPhotos-484652557
22 sierpnia 2024