– W bieżącym sezonie z profilaktyki skorzystają dzieci spełniające kryteria wejścia do programu, a zatem nie tylko kryteria medyczne, ale i czasowe – czyli te, które otrzymają pierwszą dawkę jeszcze w lutym z niezależnego źródła. Wdrożenie programu zawsze trwa, pełną parą ruszy on w sezonie jesiennym – uprzedza krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewa Helwich.
Wirus RS to plaga ostatnich kilku miesięcy i powód hospitalizacji tysięcy dzieci w całej Polsce, nie tylko wcześniaków. Większa ochrona przed RSV przełoży się na zdrowie dzieci i zmniejszenie kosztów wynikających z leczenia powikłań i kosztów pośrednich, np. związanych z opieką nad chorym dzieckiem. W związku z widoczną tendencją do wcześniejszego występowania wirusa i zachorowań bardzo cenna jest decyzja umożliwiająca wcześniejsze rozpoczęcie immunoprofilaktyki. Od nowego sezonu zakażeń będzie można podawać ją już we wrześniu, a nie jak to było do tej pory w październiku.
– Na tę decyzję czekaliśmy kilka lat, a nasza fundacja od dawna włączała się w działania na rzecz rozszerzenia programu immunoprofilaktyki RSV. Cieszę się, że będziemy mogli przekazać rodzicom naszych podopiecznych dobre wiadomości. Zabezpieczenie przed RSV jest dla dzieci z wrodzonymi wadami serca bardzo ważne. Przez ostatnie lata prowadziliśmy zbiórki na zakup leku. Teraz każde dziecko spełniające kryteria będzie mogło go otrzymać bezpłatnie – powiedziała Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka.
Wirus RS jest najgroźniejszy dla najmniejszych dzieci, których układ oddechowy nie jest w pełni dojrzały. Bezpłatną ochronę otrzymywały do tej pory najbardziej niedojrzałe wcześniaki urodzone przed 33. tygodniem ciąży. Zdarza się, że dzieci urodzone między 33. a 35. tygodniem ciąży rodzą się z bardzo małą masą urodzeniową, a to jeden z czynników ryzyka ciężkiego przebiegu zakażeń wywoływanych wirusem RS.
– Mała masa urodzeniowa ma niekorzystny wpływ na rozwój poszczególnych układów organizmu dziecka, w tym przede wszystkim na układ oddechowy. Im wcześniej zakończona ciąża, tym masa urodzeniowa dziecka jest mniejsza, ale zdarza się, że nawet w 3. trymestrze ciąży rodzą się dzieci z małą masą – powiedziała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka.
Profilaktyka polega na podaniu od 3 do 5 dawek leku w miesięcznych odstępach w sezonie zwiększonej zachorowalności, a więc od września do kwietnia.
Oprac. na podst.: koalicjadlawczesniaka.pl