Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowoczesna medycyna wymaga nowoczesnych i odważnych decyzji

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 7 października 2014 07:00

Nowoczesna medycyna wymaga nowoczesnych i odważnych decyzji - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Ile kosztuje nowoczesne leczenie cukrzycy? O tym z Tomaszem Latosem, szefem Sejmowej Komisji Zdrowia rozmawia Iwona Schymalla.

Ile kosztuje nowoczesne leczenie cukrzycy i kiedy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi na listę leków refundowanych leki inkretynowe? O tym z Tomaszem Latosem, szefem Sejmowej Komisji Zdrowia rozmawia Iwona Schymalla.

Iwona Schymalla: Czy nowoczesne leczenie cukrzycy oznacza większe koszty?

Tomasz Latos: Nowoczesne leczenie wcale nie musi oznaczać większych kosztów. To, że dany lek jest trochę droższy, nie oznacza wcale, że całość kosztów, biorąc pod uwagę całość terapii i wszystkie z tym związane powikłania, a także inne koszty pośrednie, będzie mniejsza. Może się okazać, że terapia nowym lekiem, w tym przypadku lekiem inkretynowym, będzie tańsza.

W związku z tym nie rozumiem, czemu jest taki upór ze strony Ministerstwa Zdrowia, ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Cały świat podjął pewne decyzje, cały świat się przekonał, że warto. Oprócz ekonomii tutaj decyduje również kwestia wygody dla pacjenta, bezpieczeństwa pacjenta, a my upieramy się, że chcemy leczyć „jak za króla Ćwieczka” - starymi metodami, tymi sprzed 50 lat. Nowoczesna medycyna wymaga nowoczesnych i odważnych decyzji. A ich cały czas w naszym systemie brakuje.

Ale czy widzi Pan Poseł jakąś perspektywę czasową dla wprowadzenia doustnych leków inkretynowych, bo o nich mówimy, na listy refundacyjne?

Tak, widzę taką perspektywę. To są przyszłoroczne wybory parlamentarne. Będzie zmiana władzy, będzie nowa koncepcja, nowe myślenie. Bardziej nowoczesne, bardziej otwarte. I w końcu będzie to sytuacja lepsza dla pacjentów. W perspektywie roku i po roku z pewnością się zmieni.

Jest Pan lekarzem, wie Pan też, jakim dobrodziejstwem dla pacjentów chorych na cukrzycę mogą być leki inkretynowe, szczególnie dla jakości życia.

Dlatego że wprowadzenie leków inkretynowych to mniejsze narażenie chorego na niedocukrzenie, w ogóle na wahania poziomu cukru. To jest większy komfort, to jest większe bezpieczeństwo, a co za tym idzie – mniejsze narażenie na powikłania. Jednym słowem same korzyści i dla pacjenta, i dla całego systemu. Natomiast ktoś patrzy z liczydłem i wychodzi mu, że te leki będą parę złotych droższe, więc należy blokować ich wprowadzenie. Absurd, z którym należy skończyć.

Podobne artykuły

aktualności-licznik wody 1
25 listopada 2024
prezydent Andrzej Duda
25 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przedsiębiorcy z ulgą, pacjenci z niepokojem...

25 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także