Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowy lek na listach refundacyjnych

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 6 maja 2014 07:00

Nowy lek na listach refundacyjnych - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Na ostatniej liście leków refundowanych pojawił się jeden z innowacyjnych leków – indakaterol z grupy ultra-LABA. O jego znaczenie w leczeniu POChP zapytaliśmy prof. Ryszardę Chazan, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Ryszarda Chazan

Na ostatniej liście leków refundowanych pojawił się jeden z innowacyjnych leków – indakaterol z grupy ultra-LABA. O jego znaczenie w leczeniu POChP zapytaliśmy prof. Ryszardę Chazan, kierowniczkę Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Iwona Schymalla: Czy pojawienie się nowego leku na POCHP poprawi jakość leczenia?

Prof. Ryszarda Chazan: Środowisko lekarskie z radością przyjęło wiadomość o wprowadzeniu na listy refundacyjne indakaterolu, nowego leku rozszerzającego oskrzela. Indakaterol jest pierwszym zarejestrowanym lekiem z grupy ultra LABA (β2-mimetyków długodziałających), tzn. lekiem, który działa rozszerzająco na oskrzela przez 24 godziny, co umożliwia podawanie go tylko raz dziennie.

Wziewne leki rozszerzające oskrzela (betamimetyki i cholinolityki) to w chwili obecnej podstawowe leki stosowane u wszystkich chorych na POChP. Mamy dowody naukowe, które potwierdzają korzyści płynące z wczesnej interwencji terapeutycznej.

Cieszy fakt, że Ministerstwo Zdrowia, chociaż z opóźnieniem, ale dostrzega potrzeby tej ogromnej grupy pacjentów. Lek został zarejestrowany w Unii Europejskiej 9 grudnia 2010 r., a 11 lipca 2011 r. dopuszczony przez FDA.

Jesteśmy przekonani, że stosowanie indakaterolu poprawi jakość życia chorych na POChP. W Polsce na tę chorobę choruje 10 proc. populacji powyżej 40. r.ż., co stanowi około 2 mln osób. W grupie osób poniżej 70. r.ż. na POChP choruje 20 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet.

Postęp choroby (szybkie obniżanie wartości FEV1), związany z trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, wiąże się przede wszystkim z nawracającymi zaostrzeniami choroby. Konsekwencje zaostrzeń to oczywiście nasilenie objawów choroby, pogorszenie funkcji płuc, pogorszenie jakości życia, ale również stale rosnące koszty leczenia. Wiadomo, że zaostrzenia POChP zwiększają chorobowość i umieralność. Rocznie przybywa około 50 tys. nowych chorych na POChP. Stanowią oni 4 proc. wszystkich hospitalizowanych, a 10 tys. osób co roku umiera.

W ocenie skuteczności leczenia dokonanej przez chorych bardzo ważny jest sposób podawania leku, czyli rodzaj urządzenia podającego, a przede wszystkim częstotliwość stosowania leku. Główną przyczyną niepowodzenia leczenia jest niestosowanie się do zaleceń, niewłaściwe stosowanie leków oraz nieprawidłowa technika inhalacyjna i niewłaściwy inhalator. Niektórzy chorzy nie są w stanie wytworzyć szczytowego przepływu powietrza, który jest wymagany dla danego urządzenia. Chorzy częściej też stosują się do zaleceń, kiedy lek szybko zaczyna działać i od razu odczuwają poprawę.

Indakaterol podawany z niskooporowego inhalatora Breezhaler jest przyjaznym urządzeniem dla chorego. Badania porównawcze z pozostałymi lekami z grupy LABA (salmeterol i formoterol) dostarczyły dowodów na to, że indakaterol działa szybciej i skuteczniej rozszerza oskrzela, a 24-godzinne rozszerzenie oskrzeli utrzymuje się przez cały okres leczenia z tą sama skutecznością. Poprawie spirometrycznej towarzyszy istotna poprawa kliniczna: zmniejszenie duszności - zmniejszenie zużycia leków doraźnych, poprawa jakości życia związana ze stanem zdrowia, poprawa tolerancji wysiłku w porównaniu z innymi dotychczas stosowanymi lekami rozszerzającymi oskrzela z grupy LABA.

Kilka kolejnych zarejestrowanych leków rozszerzających oskrzela oczekuje na refundację, z grupy cholinolityków (glikopyrronium i aklidyna) oraz pierwsze połączenie ultraLABA (indakaterol) plus ultra LAMA (glikopyrronium) w jednym inhalatorze.

Mamy nadzieję, że nasi pacjenci chorzy na POChP, chorobę, która późno rozpoznana i nieleczona prowadzi do trwałego inwalidztwa, nie będą musieli długo czekać na wpisanie na listy refundacyjne kolejnych nowych leków.

Wszystkich zainteresowanych nowymi lekami zapraszam na XI Konferencję Naukowo-Szkoleniową „Astma Alergia POChP”, która odbędzie się jak zawsze w Jachrance k. Warszawy 28-30 sierpnia 2014 r. z udziałem wybitnych autorytetów naukowych. Szczegółowy program na stronie www.jachranka2014.pl

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także