W soboty wszyscy pacjenci, którzy nie odwiedzili okulisty od przynajmniej roku i nie chorują na jaskrę będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań okulistycznych oferowanych w ponad 60 ośrodkach w całym kraju.
W Polsce jaskrą dotkniętych jest ok. 750 tys. osób. Blisko połowa z nich nadal nie została zdiagnozowana. Przyczyną jest bezobjawowy przebieg choroby, niska świadomość Polaków na jej temat i w efekcie brak wizyt kontrolnych u lekarzy okulistów.
- Około 70 procent przypadków jaskry w naszym kraju jest wykrywana zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu. Polacy nie badają profilaktycznie swojego wzroku mimo, że jest to jeden z najważniejszych zmysłów. Trafiają do okulisty dopiero wtedy, gdy zauważą objawy w postaci ograniczenia pola widzenia. Chcemy to zmienić. Stąd pomysł na akcję ogólnopolskich bezpłatnych badań przesiewowych – apeluje prof. Iwona Grabska-Liberek, kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego SPSK im. prof. dr W. Orłowskiego w Warszawie, konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Okulistyki, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Jaskra to według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) druga, po zaćmie najczęstsza przyczyna utraty wzroku. Według szacunkowych danych Polskiego Związku Niewidomych ok. 18-20 procent niewidomych w Polsce straciła wzrok właśnie z powodu jaskry. Lista placówek, która włączyła się do akcji dostępna jest na stronie www.pto.com.pl