Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

ORL w Szczecinie: trzeba poszerzyć zakres badań dla ciężarnych kobiet

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 lipca 2024 09:35

ORL w Szczecinie: trzeba poszerzyć zakres badań dla ciężarnych kobiet - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie apeluje do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie rozszerzenia badań biochemicznych wykonywanych u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. – Uznajemy, że jest to badanie, które powinno być wykonywane w standardzie usług przysługującym ciężarnym pacjentkom. Jesteśmy zwolennikami rozszerzania bezpieczeństwa pacjentek – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. Apel Okręgowej Rady Lekarskiej został przesłany do Ministerstwa Zdrowia w czerwcu. Odpowiedzi jeszcze nie ma.

Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie apeluje do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny o uwzględnienie oznaczenia czynnika wzrostu łożyska zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w ramach świadczeń oferowanych ze środków publicznych.

„Należy pamiętać, że badania prenatalne, w szczególności, w pierwszym trymestrze, pozwalają nie tylko na wykrywanie wad wrodzonych u płodu, ale także pozwalają na predykcję innych nieprawidłowości np. ograniczenia wzrastania u płodu czy ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego u ciężarnej. Pomimo rozszerzenia dostępności do badań prenatalnych nie rozszerzono badań biochemicznych o markety stanu przedrzucawkowego oraz graniczenia wzrastania płodu”, czytamy w piśmie.

Lekarze zwracają uwagę, że liczba kobiet z czynnikami ryzyka wystąpienia tego stanu oraz ograniczenia wzrastania wewnątrzmacicznego płodu będzie wzrastać. W ich ocenie należy wprowadzić do programu badań prenatalnych w pierwszym trymestrze ciąży oznaczenie czynnika wzrostu łożyska, wartości średniego ciśnienia tętniczego, wartości indeksu pulsacji tętnic macicznych raz ukierunkowanego wywiadu z pacjentką.

„Wyodrębnienie grupy pacjentek ze zwiększonym ryzykiem umożliwi wdrożenie terapii z kwasem acetylosalicylowym, co w znaczący sposób zredukuje ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego oraz ograniczenia wzrastania u płodu. To, co jest równie ważne, to fakt, że poza korzyściami zdrowotnymi, przyniesie to również oszczędności w finansowaniu powikłań wymienionych stanów chorobowych”, wskazuje ORL w Szczecinie.

Podobne artykuły

iStock-1320665047
Wielka Brytania

Terapia hormonalna zapobiega poronieniom?

26 listopada 2021
Screen-Shot-2020-07-01-at-164253
1 lipca 2020

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także