Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Osteoporoza to choroba, którą można leczyć i to skutecznie

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 12 października 2014 07:00

Osteoporoza to choroba, którą można leczyć i to skutecznie - Obrazek nagłówka
12 października obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu i Osteoporozy. Nie można bagatelizować tych chorób...
[caption id="attachment_42811" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock/Getty Images Fot. Thinkstock/Getty Images[/caption]

12 października obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu i Osteoporozy. Nie można bagatelizować tych chorób...

Osteoporoza to choroba przede wszystkim kobiet. Choruje na nią trzy miliony Polaków, a osiem milionów jest w grupie ryzyka. Zachorowują na nie panie przede wszystkim w okresie menopauzy.  80 proc. wszystkich chorych to kobiety. - Osteoporoza to problem przede wszystkim kobiet, tak już Pan Bóg jej stworzył. Wynika to z dwóch rzeczy… Po pierwsze kobiety mają niższą szczytową masę kostną, są po prostu drobniejszej niż mężczyźni budowy, mają mniej kości, poza tym te kości są drobniejsze. Po drugie: kobiety też wcześniej zaczynają przekwitać. Dzieje się to średnio około pięćdziesiątego roku życia. Wówczas zaczyna się ubytek kości, który trwa do końca życia. Mężczyźni natomiast później przekwitają i dlatego dwa, a nawet trzy razy więcej kobiet choruje na osteoporozę - tłumaczy prof. Witold Tłustochowicz krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii, szef Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Choroba nazywana jest „cichym złodziejem kości”, bo przez wiele lat nie ma żadnych objawów. Często pierwszym sygnałem o chorobie są już pierwsze złamania. - Problemem tej choroby jest to, że rozpoznawana jest zbyt późno. Ponieważ, przypominamy sobie o niej, dopiero kiedy jest już złamanie. Kolejnym nawet groźniejszym problemem jest to, że chorzy, którzy mają już złamania, nie leczą się. Szacujemy, że tylko 10 proc. chorych po złamaniu leczonych jest pod kątem osteoporozy. Pozostali tylko na początku mają zapał do leczenia, niestety tylko słomiany zapał, który szybko mija. A to choroba, którą można leczyć i to skutecznie. Zależy tylko, w którym momencie będzie wykryta. Jeśli wcześnie, kiedy jeszcze nie było złamań, to możemy im zapobiec. Natomiast jeżeli chory ma już złamania, trudno odbudować mu kości tak, żeby złamań nie było w przyszłości. Ale dzięki leczeniu ryzyko złamań zmniejsza się o połowę, a to jest bardzo dużo. Ale co z tego, skoro pacjenci nie chcą się leczyć - narzeka Tłustochowicz.

Jak się okazuje główną przyczyną zachorowania są geny. Czyli jeżeli matka chorowała na osteoporozę, może na nią zachorować również córka. Dlatego ta szczególnie powinna uważać i badać swoje kości. Specjaliści zalecają badania gęstości kości. Lekarze zalecają również specjalną dietę bogatą w produkty mleczne, a także spożywanie witaminy D.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2024-09-9 o 11.03.11
20 września 2024
Małgorzata Niemczyk
Kongres Zdrowia Dzieci i Młodzieży

Małgorzata Niemczyk: rośnie nam pokolenie fotelikowe

2 września 2024
iStock-837175066
Sprzedaż bezpośrednia

UOKiK: Nieuczciwe praktyki na pokazach handlowych

27 sierpnia 2024
adobestock_757425864
Artykuł sponsorowany

Ochrona skóry przed słońcem - o czym pamiętać?

26 sierpnia 2024