Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Pacjenci czekają na ustawę o badaniach klinicznych

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 23 maja 2017 12:14

Pacjenci czekają na ustawę o badaniach klinicznych - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Pacjenci na całym świecie oczekują nowych, coraz skuteczniejszych terapii. Dostęp do innowacyjnych leków nie byłby jednak możliwy, gdyby nie badania kliniczne, które stanowią niezbędny element procesu dopuszczenia substancji do obrotu. Aby jednak badania kliniczne mogły być sprawnie i szybko przeprowadzane, potrzebne są odpowiednie warunki prawne, których w Polsce wciąż brakuje.

Obecnie Polska przygotowuje się do wdrożenia Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Powołany w ubiegłym roku przy Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia zespół ds. opracowania rozwiązań legislacyjnych w zakresie badań klinicznych zakończył prace i złożył pod koniec kwietnia br. zbiór rekomendacji na ręce Ministra Zdrowia. Kolejnym etapem będzie opracowanie ustawy.


Dlaczego Badania kliniczne są tak ważne?
Badania kliniczne stanowią wielką szansę dla pacjentów, w szczególności tych cierpiących 
z powodu ciężkich chorób, w leczeniu których zawiodły wszystkie standardowo dostępne terapie. Pacjenci uczestniczący w badaniach klinicznych bezpłatnie korzystają z najnowocześniejszych terapii oraz opieki medycznej o podwyższonym standardzie. Czasami badania kliniczne są też jedyną szansą na dostęp do leku mogącego zapewnić poprawę stanu zdrowia, w przypadku chorób terminalnych. Ponadto sam fakt wzięcia udziału w procesie kwalifikacji do badania klinicznego daje pacjentowi możliwość odbycia bezpłatnych badań przesiewowych, które nierzadko pozwalają na wczesną diagnozę innych niebezpiecznych schorzeń.
W przypadku badaczy oraz naukowców prowadzących badania niewątpliwą korzyścią jest możliwość zdobycia unikatowej wiedzy oraz gromadzenia doświadczenia w danej dziedzinie medycyny poprzez dostęp do nowych terapii i nowoczesnej aparatury medycznej (np. diagnostyki PET), jak również wymianę wiedzy w ramach sieci międzynarodowych specjalistów i badaczy. Niezwykle cenna dla ich rozwoju zawodowego jest także możliwość dostępu do najnowszych materiałów naukowych i szkoleń.

Dlaczego potrzebne są nowe regulacje w zakresie badań klinicznych?
Spadająca na przestrzeni lat atrakcyjność krajów europejskich jako miejsca prowadzenia badań stała się punktem wyjścia do wydania rozporządzenia nr 536/2014, które ma docelowo zastąpić dotychczas obowiązującą dyrektywę 2001/20. Nowe regulacje, które będą obowiązywać bezpośrednio we wszystkich krajach UE, przewidują szereg ułatwień w procesie rejestracji oraz prowadzenia badań na terenie Unii. Jedną ze zmian, które wprowadza Rozporządzenie, jest zupełnie nowa procedura uzyskiwania pozwolenia na prowadzenie badań klinicznych, mająca na celu usprawnienie tego procesu. Już wkrótce wniosek o pozwolenie na badanie kliniczne będzie składany wyłącznie za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej wspólnej dla wszystkich państw UE.
W Polsce wskaźniki dotyczące liczby prowadzonych badań w stosunku do liczby mieszkańców są u nas gorsze niż w innych porównywalnych krajach europejskich, takich jak Czechy czy Węgry. Przyczyn należy upatrywać przede wszystkim w barierach prawno-administracyjnych. Istotnym czynnikiem jest także niski poziom wiedzy społeczeństwa na temat badań klinicznych. Brakuje w Polsce platformy, za pomocą której pacjenci mogliby uzyskać pełną informację o badaniach klinicznych prowadzonych w naszym kraju, co wynika z ograniczeń prawnych.

Pożądane zmiany
Wśród rozwiązań rekomendowanych przez Zespół ds. opracowania rozwiązań legislacyjnych w zakresie badań klinicznych są m.in. ułatwienia dla badań klinicznych niekomercyjnych, czyli akademickich. Tu rozwiązaniem byłoby powołanie specjalistycznego funduszu w ramach współpracy pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Rozwoju. 
Obecnie pozyskiwanie środków na prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych odbywa się w trybie konkursowym lub grantowym z ramienia jednostek podległych Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Istniejące instrumenty wsparcia finansowego (np. programy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) nie zawierają jednak wydzielonej puli środków na prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych. W ocenie Zespołu zasadne jest więc stworzenie specjalnego mechanizmu wsparcia dla badań klinicznych niekomercyjnych (w formie konkursowej), który zapewniałby ich finansowanie lub współfinansowanie. Tego typu rozwiązania z powodzeniem funkcjonują we Francji  czy Wielkiej Brytanii. 
Ważną kwestią jest udział organizacji pacjentów w ocenie wniosku o pozwolenie na badanie kliniczne. Zdaniem ekspertów pozwoli to na zwiększenie świadomego i aktywnego zaangażowania pacjentów w proces pracy nad nowymi lekami, a także zapewni pełniejszą reprezentację interesu społeczeństwa lub odpowiednio szerokiej grupy pacjentów w ocenie badań klinicznych. Obecność przedstawicieli pacjentów w komisjach bioetycznych poprawi też jakość procesu decyzyjnego i pozwoli na pełniejszą ocenę ryzyka w odniesieniu do korzyści oraz zagrożeń dla uczestników badania klinicznego.
W ocenie Zespołu obszarem, który wymaga regulacji oraz doprecyzowania warunków są odszkodowania i ubezpieczenie w badaniach klinicznych. Obecnie uczestnik badania klinicznego nie jest objęty bezpośrednią ochroną ubezpieczeniową, w zakresie tzw. szkody niemożliwej do przewidzenia z punktu widzenia aktualnej wiedzy medycznej czy też szkody wynikającej z nieprzestrzegania przez personel medyczny zapisów zawartych w protokole badania klinicznego. Istnieje zatem konieczność wprowadzenia różnych rodzajów ubezpieczeń podmiotowych, czyli ubezpieczeń dotyczących sponsora, badacza oraz uczestnika badania klinicznego. Takie ubezpieczenia stosują już w praktyce sponsorzy badań w innych państwach członkowskich UE.
Eksperci widzą także konieczność doprecyzowania przepisów dotyczących finansowania świadczeń opieki zdrowotnej (procedur medycznych) w badaniu klinicznym, które w chwili obecnej nie są jednoznacznie określone. Nowe przepisy miałyby wskazać przejrzysty podział świadczeń opieki zdrowotnej – na te finansowane przez płatnika publicznego, czyli NFZ, oraz świadczenia finansowane przez sponsora badania klinicznego. To z kolei powinno podnieść poziom zaufania zarówno pacjentów, jak i sponsorów, a w efekcie wpłynąć na wzrost liczby  badań klinicznych w Polsce i w UE, spełniając tym samym cele rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014.

Źródło: mat. prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Zrozumieć meskość

Dbanie o zdrowie jest męskie

18 listopada 2024
materace-snoovio231
22 października 2024
adobestock_495495126
Artykuł sponsorowany

Krem SPF 50 - dlaczego warto go stosować przez cały rok?

27 września 2024
Siedziba_NIK_-_front
19 września 2024