Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pacjenci pytają: Co z tymi kolejkami?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 czerwca 2018 09:57

Pacjenci pytają: Co z tymi kolejkami? - Obrazek nagłówka
ThinkstockPhotos
Z danych Fundacji Onkologicznej Alivia wynika, że czas oczekiwania na badanie rezonansem w trybie pilnym wzrósł do prawie 120 dni.

Kolejki do diagnostyki obrazowej od początku roku znowu rosną, a czas oczekiwania na badanie rezonansem w trybie pilnym wzrósł do prawie 120 dni.

We wrześniu ubiegłego roku Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył dodatkowe środki na badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Wtedy sytuacja pacjentów nieznacznie poprawiła się. Jak informuje Alivia, teraz dramat powraca.

Z danych Fundacji Onkologicznej Alivia wynika, że czas oczekiwania na badanie rezonansem w trybie pilnym wzrósł do prawie 120 dni. W ubiegłym tygodniu minister zdrowia zapowiedział, że kolejki do tych badań skrócą się czterokrotnie.


Dla pacjentów onkologicznych brak dostępu do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego jest jedną z przyczyn późnego rozpoznania choroby nowotworowej, ograniczając możliwość leczenia pacjentów. Prof. Łukasz Szumowski obiecał, że do końca roku w trybie pilnym pacjenci będą mogli skorzystać z badań w okresie nie dłuższym niż 30 dni. - Obiektywnie patrząc na propozycję, miesiąc to wciąż bardzo długo, ale lepiej wyznaczać sobie cele i monitorować ich wykonanie niż posługiwać się pustymi sloganami skracania kolejek, które są obietnicami bez pokrycia – mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.
Fundacja od kilkudziesięciu miesięcy prowadzi portal Kolejkoskop.pl, dzięki któremu pacjenci mogą znaleźć najkrótszą kolejkę do badań obrazowych. Portal ma również wbudowany moduł statystyczny, który pozwala śledzić średni czas oczekiwania na badanie na poziomie miasta lub województwa w zależności od skierowania, które otrzymał pacjent. Ostatnie wyniki są druzgocące dla pacjentów oraz resortu zdrowia. Okazuje się, że średni czas oczekiwania w trybie pilnym na badanie rezonansem magnetycznym wydłużył się od lutego do 116 dni (wcześniej 98 dni), na tomograf chory potrzebujący badania szybko czeka przeciętnie 34 dni, czyli dwa dni dłużej niż podczas ostatniego pomiaru. Co więcej, pomiędzy województwami różnica w czasie oczekiwania na badanie może być nawet trzykrotna. Kod pocztowy jest wciąż czynnikiem prognostycznym w diagnostyce nowotworów w Polsce. Szokuje pogłębianie się różnic w dostępności badań obrazowych pomiędzy regionami. Kilkukrotnie sygnalizowaliśmy ten problem resortowi zdrowia, który nie zaprezentował pomysłu na wyjście z tej sytuacji – dodaje Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia.

Źródło: Alivia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także