Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pacjenci pytają, Ministerstwo odpowiada...

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 26 czerwca 2014 10:41

Pacjenci pytają, Ministerstwo odpowiada... - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Sprawa bólu wraca jak bumerang. Po debacie dotyczącej bólu wydawać się mogło, że MZ podejmie odpowiednie kroki, by poprawić sytuację cierpiących pacjentów. Czy coś się zmieni w kwestii leczenia bólu?
[caption id="attachment_40942" align="alignnone" width="620"]Thinkstock/Getty Images Thinkstock/Getty Images[/caption]

Sprawa bólu wraca jak bumerang. Po debacie dotyczącej bólu wydawać się mogło, że MZ podejmie odpowiednie kroki, by poprawić sytuację cierpiących pacjentów. Czy coś się zmieni w kwestii leczenia bólu?

- W całym kraju będzie przeprowadzona kontrola związana z realizacją zasad monitorowania leczenia bólu – zapowiadał wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. To efekt debaty, podczas której specjaliści z dziedziny leczenia bólu mówili o braku standardów, niskim poziomie edukacji i opioidofobii związanej z brakiem wiedzy na temat współczesnej medycyny. Debata była wynikiem spotkań Koalicji „Wygrajmy z Bólem” z ministrem zdrowia oraz opracowania standardów leczenia bólu w Polsce.

Pacjentka Anna Kleszcz po debacie wysłała do wiceministra Igora Radziewicza-Winnickiego pytania odnośnie do leczenia bólu.  Ponieważ dostała dość ogólne odpowiedzi, ponowiła pytania.

Tym razem z odpowiedzi dowiadujemy się m.in., że minister zdrowia podjął decyzję o nieprzeprowadzaniu w chwili obecnej kontroli związanych z realizacją zasad monitorowania leczenia bólu w szpitalach i postanowił o skierowaniu do konsultantów krajowych i wojewódzkich pism z prośbą o podjęcie działań zmierzających do poprawy dostępności do skutecznego leczenia przeciwbólowego. Jak również, że w związku z ww. decyzją wskazanie osoby odpowiedzialnej za koordynację działań kontrolnych związanych z realizacją zasad monitorowania leczenia bólu w szpitalach jest niemożliwe.

Anna Kleszcz skomentowała dla nas odpowiedź Igora Radziewicza Winnickiego: - Po pierwsze rozesłanie pism do krajowych konsultantów jest ze wszech miar słuszne, ale nic z tego nie wynika. MZ nie prosi o złożenie jakichkolwiek sprawozdań czy cokolwiek zostało wykonane w jakim czasie i w jaki sposób.

Po drugie wycofanie się MZ z kontroli szpitali odnośnie do monitorowania  stanu leczenia bólu (po cichu, zaledwie kilka osób o tym wie) świadczy moim zdaniem o tym, że MZ uważa, że rozesłanie pism do krajowych konsultantów oraz do kilku redakcji czasopism medycznych załatwi sprawę.

Po trzecie skoro MZ kształtuje politykę zdrowotną w RP, to niezrozumiałe jest dla mnie zasięganie opinii NFZ w sprawie możliwości leczenia bólu jako elementu oceny ofert świadczeniodawców przy kontraktowaniu.

Po czwarte różnicowanie refundacji środków przeciwbólowych w zależności od choroby jest dla mnie nie do przyjęcia. MZ powinno, moim zdaniem, wystąpić o zmianę tych przepisów. Cierpienie pacjenta związane z nieleczonym albo źle leczonym bólem bez względu na chorobę jest takie samo.

Po piąte na str. 5 odpowiedzi MZ stwierdzenie, że toczy się dyskusja w MZ cyt. "na temat liberalizacji przepisów stosowania leków opioidowych". Proces ten ma zarówno w wielu zwolenników, jak i przeciwników, a rolą MZ jest wypracowanie takich rozwiązań, które będą optymalne dla obu stron dyskusji, zakrawa chyba na totalny brak zrozumienia odnośnie do cierpienia pacjenta. Ponieważ rozwiązania powinny być podjęte jak najszybciej dla dobra ciężko chorych osób, a nie dla "stron dyskusji".

Czytaj także: Nowa lista - nowe problemy

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także