W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pacjenckich na temat proponowanych zmian w ustawie o działalności leczniczej dotyczących m.in. udzielania odpłatnych świadczeń przez publiczne szpitale. W spotkaniu wziął udział wiceministra zdrowia Marek Tombarkiewicza i dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Beata Rorant.
Środowisko chorych na nowotwory na zaproszenie Ministerstwa Zdrowia reprezentowała Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych: Krystyna Wechmann, Beata Ambroziewicz oraz rzecznika Aleksandra Rudnicka. W rozmowach podkreślono, że strony pacjentów zmiany w ustawie są możliwe pod warunkiem spełnienia m.in. następujących warunków:
- nienaruszenia praw do obowiązujących świadczeń gwarantowanych
- zachowania, a nawet podniesienia dotychczasowych limitów na świadczenia
- wprowadzenia specjalnych mechanizmów kontroli funkcjonowania zmian
- wprowadzenia jednolitych cenników świadczonych usług.
Przedstawicie pacjentów onkologicznych zwrócili uwagę, iż pozytywną stroną wprowadzonych zmian dla naszego środowiska, byłoby umożliwienie leczenia w publicznych placówkach z prywatnych środków, co zmniejszałoby kolejkę w ramach NFZ, umożliwiając wejście kolejnych osób.
Przypomnijmy, że po spotkaniu z premier Beatą Szydło minister zdrowia wycofał się z projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.
Na stronie internetowej MZ pojawił się komunikat, z którego dowiadujemy się, że została podjęta decyzja o ponownej analizie projektu w Ministerstwie Zdrowia. "Tym samym uprzejmie informujemy, że konsultacje projektu – do czasu zakończenia ponownej analizy w Ministerstwie Zdrowia – zostaną wstrzymane - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Ale wszystko wskazuje na to, że po ponownej analizie Ministerstwo wróci do proponowanej nowelizacji.