Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Pierwszy przeszczep wątroby we wrocławskim Szpitalu Wojskowym

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 sierpnia 2019 14:18

Pierwszy przeszczep wątroby we wrocławskim Szpitalu Wojskowym  - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
W 4. Wojskowym Szpitalu we Wrocławiu przeprowadzono udany przeszczep wątroby. Szpital wojskowy został drugą placówką, gdzie można przeszczepić wątrobę. W Polsce dziewięć placówek wykonuje tę skomplikowaną procedurę. Wcześniej tego typu operacje wykonywali lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej na Dolnym Śląsku.

Podstawą wykonania przeszczepu wątroby jest odpowiednie wyposażenie w specjalistyczny sprzęt oraz odpowiednie przeszkolenie kadry gotowej do natychmiastowej interwencji. Przeczep wątroby jest dość trudną operacją, poprzez specyfikę samej choroby.

- Pacjenci z niewydolnością wątroby mają najczęściej bardzo zaburzone krzepnięcie krwi. Wątroba produkuje szereg czynników odpowiedzialnych za ten proces. Często nawet zabiegi dentystyczne nie mogą być wykonywane z tego powodu, a my musimy zrobić wielogodzinną operację przy otwartej jamie brzusznej. Niezbędną czynnością przed zabiegiem jest więc opanowanie problemów związanych z krzepnięciem krwi. W naszym szpitalu posiadamy specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu jesteśmy w stanie dokładnie określić, którego czynnika brakuje we krwi danego pacjenta i go podać - mówi dr Paweł Chudoba, ordynator chirurgii transplantacyjnej w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu.

Operacja przeszczepu wątroby trwała 7 godzin, co wedle operacji tego typu jest czasem stosunkowo krótkim. W proces zaangażowanych było 60 lekarzy oraz pielęgniarek z różnych oddziałów. Pacjentka po 16 dniach wyszła ze szpitala i aktualnie czuje się dobrze. Aby zapobiec odrzuceniu przeszczepu przez organizm pacjenta dożywotnio musi brać leki.

Skomplikowana procedura

Decyzja o konieczności przeszczepu pojawia się w momencie, gdy pacjent boryka się z przewlekłą chorobą, stale powraca do szpitala i w czasie stosowanego leczenia zachowawczego jego perspektywa przeżycia nie jest dłuższa niż rok. Warunkiem rozpoczęcia procedury przeszczepu jest pełna zgoda pacjenta.

W momencie wyrażenia zgody pacjenta rozpoczynają się badania, przede wszystkim oceniające funkcjonowanie najistotniejszych układów organizmu. Pacjentów czeka szereg konsultacji medycznych, celem wyeliminowania zagrożenia przed zabiegiem przeszczepu. Taka operacja naturalnie niesie za sobą ryzyko wystąpienia schorzeń komplikujących cały proces.

Kwalifikacja pacjenta, bez dodatkowych badań trwa od 2 do 4 miesięcy. Czas oczekiwania wiążę się z oczekiwaniem do konkretnych specjalistów np. psychologa, dentysty. Po kolejnym etapie weryfikacyjnym szereg dokumentów przedstawiany jest komisji kwalifikacyjnej na czele z wieloma ekspertami z różnych dziedzin medycznych. W przypadku braku zastrzeżeń pacjent zapisywany jest na listę oczekujących do przeszczepu. Zanim doczeka się swojej kolejki, jego stan może ulec zmianie, a wtedy wymaga niezwłocznej hospitalizacji, po której ponownie może wrócić na listę aktywnie oczekujących.

Specjaliście z 4. Wojskowego Szpitala we Wrocławiu zapewniają, że to nie był ostatni przeszczep. Niedługo rozpatrywane będą przypadki kolejnych pacjentów. Plany są dalekosiężne, ponieważ pojawiła się chęć rozwijania oddziału transplantologii oraz przeszczepów również w kwestii innych organów.

Źródło: gaz. Wroc.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także