Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia pompy wspomagającej lewą komorę serca u pacjentów czekających na przeszczep

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 22 grudnia 2015 08:49

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia pompy wspomagającej lewą komorę serca u pacjentów czekających na przeszczep - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Kardiochirurdzy z Instytutu Kardiologii w Aninie wszczepili po raz pierwszy w Polsce dwie, najnowszej generacji, pompy do długoterminowego wspomagania mechanicznego lewej komory serca typu HeartMate III. Na czym polega innowacyjność tego zabiegu?
ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos

Kardiochirurdzy z Instytutu Kardiologii w Aninie wszczepili po raz pierwszy w Polsce dwie, najnowszej generacji, pompy do długoterminowego wspomagania mechanicznego lewej komory serca typu HeartMate III. Na czym polega innowacyjność tego zabiegu?

Zabiegi przeprowadzono u dwóch pacjentów ze skrajną postacią niewydolności serca oczekujących na przeszczep.
HeartMate III to najnowszej generacji pompa o ciągłym przepływie krwi, stosowana do długoterminowego wspomagania pracy serca pacjentów cierpiących na ciężką jego niewydolność.  Urządzenie jest pomostem do transplantacji serca; umożliwia choremu dotrwanie do operacji przeszczepu. Może być stosowana również jako terapia docelowa - u chorych z przeciwwskazaniami do przeszczepu.

Pompy typu HeartMate III są mniejsze od dotychczas stosowanych pomp pneumatycznych, łatwiejsze do implantacji dla chirurga.

Mechaniczne wspomaganie krążenia pompami o ciągłym przepływie (HeartWare, HeartMate II, HeartMate III), obok stosowanych obecnie pomp pulsacyjnych (typu POLVAD), jest powszechnie stosowanym na świecie sposobem leczenia ciężkiej niewydolności serca. Pompy o przepływie ciągłym dają szansę pacjentom na powrót do aktywnego życia poza szpitalem.

Pompa wszczepiana jest do lewej komory serca. Umożliwia ona wspomaganie pracy serca chorego przez okres od kiku tygodni do nawet kilku lat. Nowoczesna konstrukcja wirnika pompy zawieszonego w polu magnetycznym zapewnia przepływ krwi od 2 do 10 l na minutę. Wszczepiona do klatki piersiowej pompa jest zasilana bateriami zewnętrznymi gwarantującymi pracę urządzenia do nawet 17 godzin bez dostępu do zewnętrznych źródeł zasilania.
Pacjenci, u których zastosowano tę metodę leczenia, po wyjściu ze szpitala mogą normalnie funkcjonować, pracować i cieszyć się życiem.

Wprowadzenie do codziennej praktyki klinicznej pomp HeartMate III i przyznanie znaku zgodności CE było poprzedzone międzynarodowym badaniem CE Mark Trial, którym objęto grupę 50 pacjentów z 10 ośrodków reprezentujących 6 państw. Po 6 miesiącach udokumentowano przeżywalność na poziomie 92%, bezpieczeństwo pompy oraz istotną poprawę kliniczną u pacjentów.

Klinika Kardiochirurgii i Transplantologii IK dysponuje doświadczonym zespołem oraz szerokim zakresem urządzeń do krótko-, średnio- i długoterminowego wspomagania serca, wśród których wymienić należy m.in. biopompy, ECMO (extracorporeal membrane oxygenation), pozaustrojowe pneumatyczne komory typu POLVAD oraz wszczepialne, długoterminowe pompy o przepływie ciągłym: HeartWare, HeartMate II oraz HeartMate III.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.