Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Artykuł sponsorowany

Płyny do płukania ust o właściwościach rozjaśniających. Czy warto je stosować razem z pastą wybielającą?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 października 2024 09:00

Płyny do płukania ust o właściwościach rozjaśniających. Czy warto je stosować razem z pastą wybielającą? - Obrazek nagłówka
Kiedy już zdecydujemy się na wybielanie zębów w domu i wybierzemy odpowiednią pastę wybielającą, możemy rozważyć zastosowanie jeszcze jednego preparatu. Czy płyn do płukania ust może być odpowiednim uzupełnieniem, który przyspieszy proces domowego wybielania?

Postanowione. Chcemy mieć lśniące zęby bez szpecących przebarwień. Udajemy się do stomatologa, który zaleca odpowiednią wybielającą pastę do zębów, wskazuje jej rodzaje i doradza, na co powinniśmy zwrócić uwagę, by wybrać właściwy i bezpieczny dla naszych zębów produkt. Udajemy się zatem do apteki lub drogerii i stajemy przed półką wypełnioną pastami, płynami, proszkami, aplikatorami, paskami, nakładkami... Dokładnie czytamy składy, wybieramy produkt i udajemy się do kasy. W naszej głowie może zrodzić się pytanie: czy to jedyny potrzebny produkt? Czy może proces domowego wybielania trzeba w jakiś sposób uzupełnić? Może uda się go przyspieszyć?

Jak działają wybielające płyny do płukania ust?

Tradycyjne płukanki (bez działania wybielającego) to bardzo szeroka grupa produktów różniąca się od siebie składem i – niekiedy – sposobem zastosowania. Generalnie jednak metoda jest ta sama. Producenci wskazują, aby płukać jamę ustną przez co najmniej 30 sekund, uzupełniająco po każdym szczotkowaniu zębów lub między szczotkowaniem, a następnie wypluć płyn i już nie przepłukiwać ust wodą.

Możemy wybierać spośród m.in.:

  • płynów bez alkoholu,

  • płynów bez fluoru lub z dodatkiem fluoru,

  • płynów na krwawiące dziąsła,

  • płynów na nadwrażliwość zębów,

  • płynów przeciwzapalnych,

  • płynów wybielających zęby.

W ostatniej grupie znajdują się m.in. produkty na bazie węgla aktywnego, zawierające polimer PVP, który zapobiega powstawaniu przebarwień i ogranicza przyleganie substancji barwiących; płyny z dodatkiem prebiotyków oraz postbiotyków, których celem jest utrzymanie zdrowej flory bakteryjnej w jamie ustnej; płukanki posiadające w swoim składzie substancje rozjaśniające i odbudowujące szkliwo zębów, które dodatkowo zmniejszają nadwrażliwość zębów. Formuły dostępnych płynów, zawarte w nich substancje aktywne mają za zadanie nie tylko rozjaśniać, ale posiadają też właściwości lecznicze i profilaktyczne.

Czy warto stosować płyn do płukania ust razem z wybielającą pastą do zębów?

Odpowiednio dobrany płyn o właściwościach rozjaśniających może być dobrym uzupełnieniem i wsparciem podczas stosowania pasty wybielającej. Oprócz tego, że płyny mogą rozjaśniać zęby, mają także inne działanie. Wspierają proces usuwania osadu ze szkliwa, potrafią też neutralizować dolegliwości bólowe związane z nadwrażliwością zębową. Chroniąc zęby przed działaniem kwasów, i wspierając eliminację bakterii z trudno dostępnych miejsc jamy ustnej, mają doskonałe właściwości przeciwpróchnicze.

Niektóre płyny mają w swoim składzie naturalny cukier ksylitol, który neutralizuje pH w jamie ustnej, a to również zapewnia ochronę przed próchnicą, zapaleniem dziąseł, kamieniem nazębnym oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Z kolei płyny z dodatkiem fluoru wspierają proces remineralizacji zębów i odbudowy szkliwa. Fluor zawarty w płukance wzmacnia szkliwo, które staje się odporniejsze na działanie kwasów zawartych w płytce nazębnej, tym samym zęby stają się mniej podatne na próchnicę.

Słowem: płyny do płukania ust są polecanym preparatem, który można stosować razem z pastą wybielającą.

Jak stosować płyny do płukania ust?

W tej kwestii dobrze jest się zapoznać z zaleceniami producenta płynu. Najczęściej rekomendowane jest stosowanie płynu dwa razy dziennie, rano i wieczorem, po każdym szczotkowaniu zębów. Należy płukać jamę ustną niewielką ilością płynu przez przynajmniej 30 sekund. Niektórzy z producentów wskazują literalnie na to, że taka czynność powinna trwać minutę i można przyjąć, że to czas maksymalny dla każdego z takich produktów. Po dokładnym wypłukaniu jamy ustnej resztki płynu trzeba wypluć. Przepłukanie ust wodą nie jest potrzebne. Nie ma również potrzeby rozcieńczania samego płynu.

Płyn to jednak nie wszystko. Nie jest to jedyny preparat, który może towarzyszyć wybielającej paście do zębów i wspierać nas w utrzymaniu higieny jamy ustnej podczas procesu wybielania zębów. Oferta specyfików i środków jest znacznie szersza. Osoby marzące o lśniącym uśmiechu nie muszą oczywiście stosować tych wszystkich rozwiązań, ale mają możliwość skompletowania własnego zestawu środków – takiego, który będzie im pasował najbardziej.

Stomatolodzy rekomendują regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczek międzyzębowych czy nici dentystycznych, aby skutecznie wspierać utrzymanie higieny w jamie ustnej. Czasami w trakcie mycia zębów trudno jest nam dotrzeć szczoteczką w każde miejsce. Resztki pokarmu mogą zalegać pomiędzy zębami i w kieszonkach przyzębnych. Kiedy pokarm zacznie się rozkładać może dojść do powstania stanu zapalnego, a ten – w ekstremalnym przypadku – może wywołać choroby przyzębia. Dodatkowo bakterie obecne w kieszonce przyzębnej szybko atakują tkanki zęba i wywołują próchnicę. Właśnie dlatego wskazane jest dbanie o przestrzenie międzyzębowe jako zabieg uzupełniający codzienne czyszczenie, jako zabieg uzupełniający codzienne czyszczenie.

W przypadku nici dentystycznych również mamy spory wybór produktów. Możemy sięgnąć po nici:

  • różnej grubości,

  • woskowane lub niewoskowane,

  • nasączone środkami zapachowymi,

  • zawierające fluor.

Wybranie jednej, tej najbardziej odpowiedniej jest indywidualną decyzją osoby, która decyduje się na stosowanie nici dentystycznych. Można jednak i w tej sprawie skonsultować się ze stomatologiem.

mezczyzna-nitkuje

Równie długo, jak o niciach, można się rozpisywać o szczoteczkach do zębów. Odpowiednia, dobrze dobrana szczoteczka jest podstawą prawidłowego dbania o higienę. Z miękkim włosiem, twardszym, wykonana z materiałów sztucznych lub naturalnych... Wybór jest naprawdę szeroki. Kierując się indywidualnymi upodobaniami oraz potrzebami, pamiętajmy jednak dobra szczoteczka musi spełniać dwa podstawowe warunki:

  • Musi być wygodna, nie może ranić dziąseł i powodować dyskomfortu podczas używania.

  • Musi umożliwiać dostęp do wszystkich powierzchni zębów, nie może być za duża, bo to utrudnia manewrowanie. Nie może być też za mała, bo „nie obejmie” dokładnie czyszczonej powierzchni.

Dlaczego warto stosować płyn wybielający?

Odpowiednie dobranie preparatów, środków i narzędzi do higieny jamy ustnej jest kluczowe i może zaprocentować. Dzięki właściwym preparatom, dobrze dobranej szczoteczce i codziennej higienie zapobiegamy poważnym chorobom zębów i jamy ustnej. Drobne urazy, zalegający kamień nazębny czy bolące dziąsła mogą być tylko wstępem do dużo poważniejszych problemów. A te biorą się często z zaniedbania i niewłaściwego podejścia do kwestii higieny.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także