Otwierając wydarzenie, eurodeputowany Nicolás González Casares podkreślił, jak ważne jest, aby nie przegapić okazji w kontekście Europejskiego Planu Walki z Rakiem do wykorzystania szczepień ochronnych jako narzędzia w kierunku eliminacji raka szyjki macicy i innych HPV- zależnych chorób w całej Europie. Eurodeputowany zachęcił decydentów do podjęcia szeregu działań na poziomie europejskim i krajowym, aby zapobiegać nowotworom poprzez profilaktykę szczepienną.
WHO oraz Europejski Plan Walki z Rakiem zakładają eliminacje wirusa HPV w Unii Europejskiej poprzez osiągnięcie poziomu zaszczepienia przeciw HPV na poziomie 90%.
Podczas spotkania Sibilia Quilici z Vaccines Europe zauważyła, że szczepienie jest jedyną interwencją, która może zapobiec nowotworom takim jak rak szyjki macicy, jak i inne HPV-zależne nowotwory. Podkreśliła także, że monitorowanie poziomu szczepień wprowadzone podczas pandemii COVID-19 można potraktować jako przykład dobrej praktyki, który należałoby wdrożyć dla pozostałych szczepień.
Mike Morrisey, dyrektor generalny Europejskiej Organizacji Onkologicznej, podkreślił znaczenie Europejskiego Planu Walki z Rakiem, wyrażając swoje zaniepokojenie niskimi wskaźnikami szczepień przeciwko HPV w całej Unii. Przekonywał, że państwa członkowskie powinny włożyć więcej wysiłku w inwestowanie w szczepienia przeciwko HPV, gdyż jest to tańsze i łatwiejsze, niż radzenie sobie z konsekwencjami nowotworów.
Konieczność wyeliminowania w przyszłości nowotworów związanych z wirusem HPV została silnie poparta przez wszystkich uczestników spotkania, którzy wspólnie podpisali wezwanie do działania (call to action) wzywając Państwa Członkowskie i Komisję Europejską do przyjęcia ośmiu działań w celu wyeliminowania nowotworów, którym można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne. Wśród priorytetowych obszarów wymieniono między innymi: działania edukacyjne zwiększające świadomość w zakresie HPV i HBV, objęcie 90% dziewczynek szczepieniami przeciwko HPV i włączenie chłopców do narodowych planów szczepień, ułatwienie dostępu do badań przesiewowych w kierunku nowotworów, spójność raportowania oraz włączenie szczepień przeciwko HPV do harmonogramów szczepień rutynowych w Europie.
Obecnie zbierane są podpisy pod petycją z postulatami zawierającymi kluczowe działania w zakresie zapobiegania nowotworom. Link do petycji można znaleźć TUTAJ.
Znajdź nas w social media: