Co Polacy wiedzą o czerniaku? Z badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Akademii Czerniaka wynika, że większość Polaków, bo aż 85 proc. nigdy nie badało znamion, nawet jeżeli wydawały się one podejrzane.
Z badań wynika, że Polacy wiedzą czym jest czerniak i jak poważna to choroba. Ale tylko 15 proc. respondentów badało swoje pieprzyki. Ponad połowa (63 proc.) Polaków deklaruje, że w przypadku zaobserwowania na swoim ciele podejrzanego znamienia od razu udałaby się do lekarza. Tymczasem aż 39 proc. osób uważa, że nie ma żadnych zmian, które należałoby obserwować, 14 proc. w ogóle nie zwraca na nie uwagi.
Czerniak to najczęściej występujący nowotwór skóry. Wczesne wykrycie pozwala jednak na całkowite wyleczenie aż w 90 proc. przypadków.
Jak uchronić się przed zachorowaniem? Radzi prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka:
- Raz w miesiącu dokładnie oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe
- Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, niezwłocznie udaj się do dermatologa lub chirurga-onkologa
- Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00
- Nie opalaj się w solarium
- Przynajmniej raz na rok odwiedzaj kontrolnie dermatologa lub chirurga-onkologa
- Jeśli chcesz się opalać, rób to z głową – pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych
W dniach 25-29 maja w całej Polsce obchodzony będzie Tydzień Świadomości Czerniaka, który ma zachęcić do regularnych badań i przestrzegania podstawowych zasad profilaktyki.
Źródło: materiały prasowe