O eradykacji wirusa HCV mówi prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Instytut Ochrony Zdrowia opublikował raport pt. „HCV w Polsce. Strategia rozwiązania problemu zdrowotnego oraz działania w perspektywie 2015-2016”. Jakie są główne założenia raportu?
Raport ma przede wszystkim przedstawić stan aktualny naszej wiedzy o epidemiologii, rozpowszechnieniu zakażeń HCV w Polsce oraz o dostępności leczenia. Tak można w ogólnym zarysie określić cele, jakie były postawione przed tym raportem.
Na liście leków refundowanych znajdują się terapie dotyczące leczenia HCV. Czy możemy mówić już o eradykacji wirusa?
O tym nie będziemy mogli mówić do czasu, kiedy nie wykryjemy wszystkich zakażonych. Mając nawet stu procentowo skuteczne narzędzie terapeutyczne będziemy mogli eradykować zakażenie z Polski tylko wówczas, gdy temu leczeniu będą mogli być poddani wszyscy. Dlatego, zwykle w chorobach zakaźnych mówimy o eradykacji tylko wtedy, kiedy możemy zastosować szczepienie. W tym przypadku – zakażeń HCV – możemy pokusić się o zmierzanie w kierunku eradykacji za pomocą terapii, ale, tak jak powiedziałem na początku, konieczne jest w takiej sytuacji, mając tak silne narzędzie terapeutyczne, podjęcie zaplanowanych i dobrze finansowanych działań, zmierzających do wykrycia zakażeń HCV u wszystkich osób, które uległy zakażeniu w przeszłości.
Raport dostępny na: www.ioz.org.pl