Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Postępy w budowie pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda

MedExpress Team

Mariusz Kielar

Opublikowano 27 marca 2015 13:26

Postępy w budowie pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda - Obrazek nagłówka
Prace na budowie hotelu przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym na krakowskim Prokocimiu przebiegają zgodnie z harmonogramem. Na jesieni bieżącego roku pierwsi rodzice i opiekunowie dzieci przebywających na leczeniu w krakowskiej placówce skorzystają z bezpłatnego pobytu w budowanym przez Fundację Ronalda McDonalda „Domu poza Domem”.

DomRonaldaMcDonalda

Prace na budowie hotelu przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym na krakowskim Prokocimiu przebiegają zgodnie z harmonogramem. Na jesieni bieżącego roku pierwsi rodzice i opiekunowie dzieci przebywających na leczeniu w krakowskiej placówce skorzystają z bezpłatnego pobytu w budowanym przez Fundację Ronalda McDonalda „Domu poza Domem”.

Krakowski „Dom poza Domem”, nowoczesny hotel rodzinny realizowany  przez Fundację Ronalda McDonalda będzie miał około 1300m2 powierzchni użytkowej. W dwukondygnacyjnym budynku znajdzie się 20 pokoi hotelowych, w tym także przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komunikację między piętrami usprawni nowoczesna winda. Funkcję hotelową uzupełni duża powierzchnia użytkowa. Na parterze zlokalizowana będzie przestronna kuchnia umożliwiająca korzystanie przez wielu gości jednocześnie. Ponadto na tym piętrze zaprojektowano wspólną jadalnię, pokój zabaw dla dzieci, przestronny salon wypoczynkowy. Oprócz powierzchni ogólnodostępnej dla gości hotelu w budynku znajdą się pomieszczenia biurowe dla personelu a także wolontariuszy współpracujących z placówką. Pozostała powierzchnia przeznaczona została na pralnię, obszerne magazyny i pomieszczenia techniczne.

 Od rozpoczęcia budowy we wrześniu 2014 roku minęło 6 miesięcy. W tym czasie wykonano wszystkie zaplanowane prace ziemne i żelbetowe. Zakończono etap stanu surowego, położono wszystkie instalacje podziemne. Gotowe są potężne zbiorniki na wodę na potrzeby nowoczesnej instalacji spryskiwaczy przeciwpożarowych. Na ukończeniu są prace dachowe, w ramach których ułożono warstwy izolacyjne i zamontowano klapy dymowe. Wykonano szlichty betonowe na poziomie parteru. Aktualnie w budynku wykonywane są ściany działowe, trwa montaż instalacji wentylacyjnej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Trwa prefabrykacja ślusarki okiennej i przygotowania do montażu okien. W najbliższych tygodniach na dachu montowane będą centrale wentylacyjne i panele fotowoltaiczne służące do podgrzewania wody użytkowej. - Krakowski Dom Ronalda McDonalda to nie tylko ściany i powierzchnia użytkowa. Parametry techniczne są bardzo ważne, ale to co naprawdę zaoferuje ta placówka to wsparcie, jakie będzie dawała rodzicom i bliskim małych pacjentów szpitala w trudnych chwilach hospitalizacji i procesu leczenia. Możliwość skorzystania z domowych warunków, spokoju i poczucia bezpieczeństwa, pozwolą bliskim małych pacjentów w pełni skoncentrować swoje wysiłki na wspieraniu dziecka w walce z chorobą. Domy Ronalda McDonalda, gdziekolwiek na świecie powstają, służą rodzinie by być razem w najtrudniejszym dla niej czasie, jakim jest choroba dziecka. – podkreśla Prezes Fundacji Ronalda McDonalda, prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek.

Poza nieodpłatnymi, komfortowymi warunkami pobytu, wsparcie rodzicom korzystającym z hotelu na krakowskim Prokocimiu zapewni troskliwa, profesjonalna kadra oraz wolontariusze. Korzystając z okazji Fundacja Ronalda McDonalda zaprasza wszystkich ludzi o otwartych sercach, którzy poprzez swoje kompetencje, czas i wiedzę pragną wesprzeć działania Domu, o kontakt z jej biurem. Poza nieocenionym wsparciem wolontariuszy wysoką jakość obsługi Domu zapewni także stały zespół pracowników. Nabór osób zainteresowanych tego typu pracą rozpocznie się w kwietniu. Inwestycja realizowana przez Fundację Ronalda McDonalda prowadzona jest w całości ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej oraz różnego rodzaju akcji charytatywnych. Fundacja jest nie tylko inwestorem budowy hotelu, ale będzie także prowadziła i finansowała jego przyszłą działalność.

Krakowską inwestycję wspiera duża grupa darczyńców instytucjonalnych. Darowizny rzeczowe i finansowe na rzecz budowy przekazało do chwili obecnej ponad 60 firm, głównie producentów i dystrybutorów różnorodnych materiałów budowlanych oraz elementów wyposażenia. Partnerzy budowy służą także niezbędnym wsparciem eksperckim i finansowym. Partnerem projektu budowy Domu Ronalda McDonalda jest Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum. Budowa hotelu nie byłaby możliwa bez doskonałej współpracy Fundacji z zespołem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Fachowość i zaangażowanie pracowników krakowskiego szpitala jest jednym z kluczowych czynników pozwalających na sprawną realizację tej budowy.

Honorowy patronat nad inwestycją objęli Prezydent Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski oraz Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, prof. dr hab. Piotr Laidler.

*             *             *

 Na całym świecie funkcjonuje obecnie 347 hoteli rodzinnych - Domów Ronalda McDonalda, które wspierają rodziny ciężko chorych dzieci przebywających w szpitalach na leczeniu. W roku 2009 polski oddział Fundacji uruchomił program Pokoju Rodzinnego. Zespół pomieszczeń socjalnych oddanych do użytku w Szpitalu - Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu pod Warszawą z powodzeniem służy rodzinom małych pacjentów tej placówki. Realizacja i funkcjonowanie inwestycji w Międzylesiu stanowiło dobre doświadczenie i doskonałą bazę dla przygotowania projektu Domu w krakowskim Prokocimiu. Od momentu uruchomienia w 2009 roku z oferty Pokoju Rodzinnego (kuchnia z bezpłatnymi napojami, pokój odpoczynku, biblioteka, umywalnia z prysznicami, ogólnie dostępna pralnia) skorzystało ponad 80 000 osóbInnym aktywnie prowadzonym projektem Fundacji jest ogólnopolski program bezpłatnych badań ultrasonograficznych dzieci. Już blisko 40 000 maluchów skorzystało z oferty mobilnej stacji medycznej.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

20241008080448_pexels-photo-7821684.jpeg
Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto kupić polisę na życie?

8 października 2024
adobestock_495495126
Artykuł sponsorowany

Krem SPF 50 - dlaczego warto go stosować przez cały rok?

27 września 2024
Zrzut ekranu 2024-09-4 o 10.45.23
4 września 2024