Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Powstała infolinia dla osób ze stomią

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 17 marca 2016 13:23

Powstała infolinia dla osób ze stomią - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Stomicy oraz ich bliscy od teraz mogą w każdej chwili uzyskać poradę i pomoc z zakresu pielęgnacji i funkcjonowania ze stomią. Specjaliści ze „STOMAlinii” odpowiedzą na pytania zarówno przez telefon, jak i przez e-mail.

Celem działań prowadzonych w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” jest walka z wykluczeniem społecznym dotykającym stomików i pomoc w akceptacji nowej sytuacji życiowej. Kampania współpracuje w tym zakresie z psychologami, lekarzami, pielęgniarkami stomijnymi oraz dietetykami. 

W ramach kampanii powstała „STOMAlinia” - miejsce, gdzie żadne pytania nie pozostają bez odpowiedzi. 

Stomicy powinni otrzymywać wsparcie zarówno od pielęgniarek stomijnych, jak i psychologów, gdy nie radzą sobie w nowej sytuacji życiowej. Często poradnie stominje otwarte są parę dni w tygodniu. Osoby, które cierpią na inne przypadłości poza stomią, mogą napotkać trudności, żeby skonsultować się ze specjalistą. Dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom stomików, ich rodzin i osób im bliskich, tworząc kontakt, który pozwala na zasięgnięcie porady bez wychodzenia z domu i umawianie się na konkretny termin ‒ mówi prof. dr hab. n. med. Wiesław Tarnowski, Przewodniczący Rady Programowej kampanii społecznej „STOMAlife. Odkryj Stomię”.

Warto przeczytać

Czego boją się stomicy?

W procesie akceptacji stomii istotna jest możliwość kontaktu z ekspertami różnych specjalności, przeszkolonymi do pracy z pacjentami ze stomią. 

Stomicy napotykający problemy z prawidłowym doborem sprzętu stomijnego, higieną czy pielęgnacją stomii mogą poradzić się w tej kwestii pielęgniarki stomijnej. 

Natomiast stomicy mający pytania z zakresu odnajdywania się w nowej sytuacji życiowej zostaną przekierowani do psychologów. Wśród ekspertów znajdują się również dietetycy, udzielający porad jak prawidło zbilansować dietę w przypadku wyłonionej: ileostomii, kolostomii czy urostomii. 

Na „STOMAlinię”, w celu zasięgnięcia porady fizjoterapeuty, mogą zwracać się stomicy chcący wrócić do dawnej sprawności fizycznej. 

Warto przeczytać

Jak żyć ze stomią?

Osoby z wyłonioną przetoką zapominają często o fakcie, że obecność stomii nie przekreśla aktywnego życia seksualnego oraz możliwości zajścia w ciążę. Wszelkie wątpliwości pojawiające się w tej materii rozwieją nasi seksuolodzy.

„STOMAlinia”: tel. 800 633 463, e-mail: [email protected].

Źródło: materiały prasowe

Tematy

stomia / stomicy / infolinia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także