Listopad, obchodzony pod hasłem „Movember”, coraz wyraźniej kojarzy się ze światową akcją promującą profilaktykę raka prostaty i jądra. Celem akcji jest budowanie świadomości na temat męskich chorób nowotworowych oraz zagrożeń wynikających z zaniechania badań. - Świadomość wśród panów na temat konieczności regularnego kontrolowania swojego zdrowia nadal jest zbyt niska. Nadchodzi listopad! Panowie, zapraszamy na badania! - apeluje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Nazwa „Movember” to zbitka angielskich słów moustache (wąs) i November (listopad). Zgodnie z ideą akcji - właśnie w listopadzie na całym świecie znani aktorzy, sportowcy i celebryci zapuszczają wąsy. W ten sposób akcentują swoją męskość. Przy okazji promują świadomość konieczności badań, by w porę wykryć choroby nowotworowe, które dotyczą właśnie panów. Chodzi przede wszystkim o nowotwory jądra i prostaty. Obydwa te schorzenia zbierają co roku krwawe żniwo, a największym ich sprzymierzeńcem jest niewiedza!
Rak jądra atakuje mężczyzn już pomiędzy 18. a 40. rokiem życia. - Każdy mężczyzna powinien co najmniej raz w miesiącu dokładnie zbadać jądra. Może to zrobić sam, na przykład w trakcie kąpieli lub przed snem. Powinien uważnie sprawdzić wielkość, kształt jąder oraz czy nie ma na nich wyczuwalnych guzków. W przypadku, gdy wyczuje coś niepokojącego, a dodatkowo pojawi się ból albo opuchlizna, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza - mówi Bożena Janicka.
Rak prostaty rozwija się bardzo powoli. Objawy mogą pojawić się po wielu latach. Najbardziej zagrożeni są mężczyźni po 60. roku życia, choć zdarzają się zachorowania w młodszym wieku. Niepokój powinno wzbudzić częste oddawanie moczu, również w nocy, a także poczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. W późnych stadiach choroby w moczu może pojawić się krew.
Mężczyźni po 50. roku życia powinni kontrolować prostatę co najmniej raz do roku.
- Panowie, wytwórzcie w sobie nawyk regularnego badania. Dołączcie w listopadzie do świadomych mężczyzn, pokonujących obawy, wstyd i własne słabości. Badanie prostaty to badanie jak każde inne! A może zadecydować o dalszym życiu w zdrowiu i pełnej sprawności - zachęcają lekarze PPOZ.
Źródło: PPOZ