Zhou Yang zmarła w 2015 roku, ale dopiero w ostatnich dniach wiodący chiński portal zdrowotny DingXiang Doctor opublikował materiał, z którego wynika, że firma Quanjian mogła stosować nieuczciwe praktyki marketingowe i podawać nieprawdziwe dane dotyczące skuteczności swoich ziołowych specyfików.
U dziewczynki rozpoznano nowotwór zarodkowy (wywodzący się z komórek germinalnych) w 2015 roku, gdy miała 4 lata. Początkowo poddano ją szeregowi zabiegów chirurgicznych i chemioterapii. Niezamożna rodzina poprzez media poprosiła o wsparcie. Skontaktowali się z nią wtedy przedstawiciele firmy Quanjian. Zaproponowali wizytę w swojej siedzibie głównej w Tianjin, gdzie przedstawili rodzicom pacjentki swoje „cudowne” metody leczenia raka.
Po kilku dniach ojciec dziewczynki zabrał ją ze szpitala pediatrycznego w Pekinie i rozpoczął „kurację” ziołową preparatami Quanjian. Trzy miesiące później stan dziecka znacząco się pogorszył – rodzina ponownie zgłosiła się z nią do pekińskiego szpitala.
W tym samym czasie (maj 2015) firma Quanjian miała opublikować w Internecie nieprawdziwe informacje, mówiące, że dziewczynka została całkowicie wyleczona dzięki ziołowym napojom.
Pod koniec 2015 roku Zhou Yang zmarła. Jeszcze przed jej śmiercią ojciec zaskarżył działania Quanjian do sądu, jednak sędzia orzekł, że nie ma twardych dowodów na to, że firma Quanjian wprowadziła rodzinę chorego dziecka w błąd.
Portal DingXiang Doctor wskazuje na kilka innych, dość kontrowersyjnych praktyk firmy Quanjian: leczenie ogniem, sprzedaż papieru toaletowego zawierającego „lecznicze jony”, a także na werbowanie osób starszych do udziału w piramidach finansowych. Sprawą zajęła się prokuratura.
Firma Quanjian wydała oświadczenie, w którym zarzuca portalowi opieranie się na nieprawdziwych informacjach z Internetu i naruszenie dobrego imienia Quanjian.
Źródło: The Telegraph