Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prof. Ewa Helwich: Cięcia cesarskie nie powinny być wykonywane na tzw. życzenie matki

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 lutego 2019 14:18

Prof. Ewa Helwich: Cięcia cesarskie nie powinny być wykonywane na tzw. życzenie matki - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Popieram cięcia cesarskie pod warunkiem, że są one medycznie wskazane. Uważam, że nie powinny być one wykonywane na tzw. życzenie matki - powiedziała Medexpressowi prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii.

Martyna Chmielewska: Jak Pani ocenia stan zdrowia noworodków i niemowląt w Polsce?

Ewa Helwich: Z roku na rok obniża się ryzyko zgonu u noworodków zarówno w okresie noworodkowym, jak i niemowlęcym. Jeśli weźmiemy pod uwagę jakość przeżycia ( szczególnie w specjalnych grupach) noworodków urodzonych przedwcześnie, to mamy niepełne dane . Nie mamy rejestru mózgowego porażenia dziecięcego. Takie wskaźniki są zalecanie przez Unię Europejską.

M.Ch.: Polska posiada jeden z najwyższych w Europie odsetków cięć cesarskich, wynoszący 42,2 proc. Jak Pani sądzi z czego to wynika?

E.H.: Każda sytuacja wymagająca cięcia cesarskiego powinna być przeanalizowana. Należy zadać pytanie, czy w każdym przypadku ta analiza wskazań jest wystarczająco przeprowadzona.

M.Ch.: Czy popiera Pani cięcia cesarskie?

E.H.: Popieram cięcia cesarskie pod warunkiem, że są one medycznie wskazane. Uważam, że nie powinny być one wykonywane na tzw. życzenie matki.

M.Ch.: Jakie konsekwencje ma cięcie cesarskie dla matki i dziecka?

E.H.: Duże. W brzuchu matki robi się coraz większy bałagan. Po każdej operacji tworzą się zrosty, które pogarszają warunki anatomiczne w jamie brzusznej kobiety. W przypadku dzieci niekorzystna sytuacja dotyczy kilku aspektów. Mam tu na myśli fakt, że jest dużo trudniej podjąć karmienie piersią, bo jest ono opóźnione, nieadekwatne do potrzeb dziecka w pierwszym okresie życia. Wiele matek z niego rezygnuje. Naturalne karmienie jest najkorzystniejszym sposobem żywienia dziecka.

M.Ch.: Jak Pani ocenia opiekę okołoporodową w Polsce?

E.H.: Dzięki przeprowadzeniu dużych zmian w latach 90-tych w organizacji opieki okołoporodowej dołączyliśmy do Europy. Przedtem nasze wskaźniki były bardzo niekorzystne. Jest jeszcze wiele rzeczy do poprawienia. Aby dokładnie wiedzieć, co poprawić, trzeba przeanalizować i porównać opiekę okołoporodową w Polsce z innymi krajami europejskimi.

Podobne artykuły

416055261_675424991464107_3546326460777244798_n
Oglądaj na żywo

Parlamentarny Zespół ds. Opieki Okołoporodowej

17 września 2024
20240130_134652

By poród nie bolał...

11 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także