Mamy coraz więcej nowoczesnych leków stosowanych w leczeniu SM. Jaki dostęp do leków mają pacjenci w poszczególnych krajach Unii Europejskiej? O tym z prof. Xavierem Montalbanen ze Szpitala Uniwersyteckiego Vall d'Hebron, Instytutu Badawczego w Barcelonie rozmawia Alicja Dusza.
Czy w krajach UE wprowadzana jest terapia indywidualna? Bo SM, to choroba o wielu twarzach.
Personalizowane leczenie pojawia się wtedy, kiedy mamy dostęp do wiele różnych leków. Obecnie na rynku mamy już ponad 10 różnych leków, w związku z czym mamy do czynienia z medycyną spersonalizowaną. Oczywiście w zależności od rodzaju pacjenta dobieramy do niego leki, jeżeli mamy do czynienia z młodą pacjentką, która chciałaby zajść w ciążę, to wiadomo, że niektórych leków ta pacjentka nie może przyjmować. Są pacjenci, którzy dużo podróżują, do nich dobierzemy zupełnie inne leki. Więc możemy tutaj stosować różne wyszukane metody doboru leków. Możemy opierać się na badaniach dotyczących farmakogenomiki. Kiedy na rynku dostępnych jest dużo leków, wtedy szanse medycyny spersonalizowanej są dużo większe.
No właśnie, czy pacjenci w UE mają dostęp nowoczesnych leków? Czy one są refundowane w poszczególnych krajach Unii?
Nie jestem w stanie powiedzieć jak to wygląda w każdym kraju, ale w większości krajów wszystkie dostępne leki są refundowane. Taka jest ogólna zasada, ale problem polega na tym, że w wielu krajach decyzje podejmuje szpital.
Bo to szpital ma budżet i on ostatecznie płaci za leczenie i za leki. We Włoszech, Hiszpanii, w Polsce prawdopodobnie też są różne regiony, w których jest to różnie rozwiązywane. Więc pomimo ogólnego zatwierdzenia przez UE, że za leki zwracane są koszty, stosowane są różne podejścia w zależności od kraju.