Profilaktyka raka piersi – badanie USG piersi
USG piersi to bezbolesne i bezinwazyjne badanie, które dzięki szczegółowej ocenie struktur gruczołu piersiowego wykrywa łagodne i złośliwe zmiany. Trwa około 15-20 minut i jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Optymalnym momentem na wykonanie USG piersi jest pierwsza połowa cyklu miesiączkowego. Badanie ma charakter obrazowy, nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań.
Zastanawiasz się, w jakim wieku i jak często należy korzystać z ultrasonografii? Badanie USG piersi jest zalecane kobietom między 20 a 40 r. ż. oraz pacjentkom po 40 r. ż. Warto wiedzieć, że USG pomaga wykrywać zmiany, których nie sposób wykryć za pomocą badania mammograficznego. Z tego względu warto pamiętać o poszerzonej diagnostyce profilaktycznej.
Mammografia w ramach profilaktyki piersi
Badanie mammograficzne to jedna z metod wczesnego wykrywania raka piersi. To nieinwazyjne badanie pozwala niezwykle dokładnie zbadać piersi w kierunku zmian nowotworowych. Mammografia trwa kilka minut i nie wymaga szczególnego przygotowania (nie musisz być na czczo). Badanie jest przeprowadzane w pozycji stojącej (musisz rozebrać się od pasa w górę i zdjąć biżuterię).
Czy mammografia boli? To zależy od indywidualnego przypadku i cyklu miesiączki. Jak pokazuje praktyka diagnostyczna, niektóre kobiety odczuwają dyskomfort podczas tego badania obrazowego, a inne nie.
Kiedy wykonać pierwszy raz mammografię? Jako badanie przesiewowe warto robić je co 2 lata między 40 a 50 rokiem życia.
Samobadanie piersi
W ramach zapobiegania nowotworom piersi powinnaś pamiętać o samokontroli. Samobadanie w warunkach domowych pozwala wykryć zmiany w strukturze, wyglądzie lub kształcie piersi i rozpocząć szybkie leczenie. Lekarze ginekolodzy i onkolodzy zalecają, aby badać samodzielnie piersi co miesiąc (najlepiej w tym samym dniu). Jeśli miesiączkujesz, optymalnym momentem na wykonanie samobadania jest 8-10 dniu cyklu, gdy piersi nie są obolałe. Pierwsze samobadanie wykonaj w obecności lekarza ginekologa, który odpowiednio Cię poinstruuje i skoryguje ewentualne błędy.
Co powinno wzbudzić Twój niepokój i zostać skonsultowane ze specjalistą? Z pewnością:
- zmiana wielkości piersi,
- zmiana koloru skóry piersi,
- zmiana kształtu piersi nieustępująca po menstruacji,
- guzki/zgrubienia piersi wyczuwalne w badaniu palpacyjnym,
- guzki/zgrubienia pod pachą,
- wciąganie skóry piersi,
- pomarszczenie się skóry piersi.
Pamiętaj, że mimo samobadania nie możesz zaniedbywać badań przesiewowych!
Badanie rezonansu magnetycznego piersi
Rezonans magnetyczny to niezwykle czuła metoda obrazowa, która pozwala wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany w piersiach. Jest to nieinwazyjne badanie wykonywane w ramach diagnostyki rozszerzonej. Badanie MRI nie wpływa w żaden sposób na zdrowie, może być wielokrotnie powtarzane w ciągu roku. Jest niezwykle ważne w diagnostyce nowotworów piersi, pozwala na szybką i dokładną diagnozę.
Ile trwa rezonans magnetyczny piersi? Około 45 minut. MRI wykonywane jest w pozycji leżącej (musisz pozostać w bezruchu w trakcie badania). Powinnaś stawić się na badanie na czczo, przez 2 godziny przed badaniem nie możesz pić, a przez 6 godzin nic jeść.