Przegląd lekowy polega na tym, że farmaceuta dokonuje analizy przyjmowanych przez pacjenta leków, głównie pod kątem zachodzących między nimi interakcji. Jak powiedziała Ewa Krajewska, farmaceuta sprawdza, czy w niektórych lekach nie doszło na przykład do zdublowania substancji czynnej.
Zdaniem dr hab. n. med. Agnieszki Neumann-Podczaskiej z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która jest koordynatorem pilotażu, usługa jest jednym ze sposobów na to, by w pełni wykorzystać potencjał merytoryczny farmaceutów. Rola farmaceuty przestaje sprowadzać się do roli sprzedawcy przy okienku w aptece. Farmaceuta zaczyna być postrzegany jako ekspert, uczestniczący w procesie ustalania bezpiecznego sposobu leczenia.
Koordynatorzy Narodowego Pilotażu Przeglądów Lekowych oraz Związek Zawodowy Pracowników Farmacji zauważają jednak, że przegląd lekowy jest świadczeniem wymagającym poszerzenia przez farmaceutów wiedzy i kwalifikacji. Potrzebne są więc szkolenia, których odbycie zagwarantuje właściwą jakość realizacji takich usług i nada pracownikom aptek odpowiednie uprawnienia.