Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Przełom w leczeniu WZW C

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 21 stycznia 2015 12:25

Przełom w leczeniu WZW C - Obrazek nagłówka
Dzięki nowoczesnym lekom możemy całkowicie wyeliminować Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C. Nowe leki mają niemal stuprocentową skuteczność, nie mają skutków ubocznych i działają znacznie szybciej niż dotychczas stosowane. Czy jest szansa na refundację?

Dzięki nowoczesnym lekom możemy całkowicie wyeliminować Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C. Nowe leki mają niemal stuprocentową skuteczność, nie mają skutków ubocznych i działają znacznie szybciej niż dotychczas stosowane. Czy jest szansa na refundację?

Szacuje się, że na całym świecie na WZW C choruje ok. 170 mln ludzi, w Polsce – 230 tys. Większość osób nie wie jednak o chorobie, bo prze wiele lat nie ma żadnych objawów. Dlatego choroba często nazywana jest "cichym zabójcą".

– Są trzy elementy, które pomogłyby zlikwidować problem HCV w Polsce. Po pierwsze, musimy zahamować generowania nowych zakażeń. Po drugie, musimy w odpowiednim momencie zdiagnozować pacjentów, jeżeli nie wyjdziemy z systemowym badaniem przesiewowym, to pacjenci przyjdą do nas za późno. Po trzecie, musimy oczywiście udostępnić leki, a dysponujemy takimi o bardzo wysokiej skuteczności, nawet 90-100 proc. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyleczyć populację osób zakażonych i pozbyć się wirusa HCV – mówi prof. Waldemar Halota, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy.

Czy jest szansa na refundację? Dr Krzysztof Łanda z Fundacji Watch Health Care rozważa dwie możliwości dopuszczenia leku na polski rynek - w programach lekowych lub w Narodowym Programie Walki z WZW C.
– Scenariusz maksimum to program, który zakłada, że leczymy wszystkich potrzebujących, być może byłby to narodowy program. Wtedy oczywiście musimy zadbać o to, żeby wykryć jak najwięcej osób, które mają wiremię, które mają tego wirusa we krwi, a potem zaoferować im skuteczne leczenie – mówi dr Krzysztof Łanda, prezes zarządu Fundacji Watch Health Care.

W roku 2013 odnotowano ok. 2600 nowych zachorować na WZW C (w latach 1998‒2004 liczba ta kształtowała się bliżej 2 tysięcy, w roku 1997 – na poziomie ok. 1 tysiąca). Główny Urząd Statystyczny (GUS) wskazuje również, iż wzrasta śmiertelność związana z HCV – w roku 2012 odnotowano 217 zgonów spowodowanych WZW typu C, co stanowi 5-krotny wzrost w stosunku do lat 90. ubiegłego wieku. Jednocześnie liczba zgonów związanych z WZW typu C przewyższa liczbę zgonów związanych z zakażeniem HBV i HIV ‒ jest to trend obserwowany na całym świecie.

Źródło: newseria

Przeczytaj również: Aktualna sytuacja dotycząca zakażeń i leczenia HCV w Polsce

Podobne artykuły

forum raka piersi plansze yt
LIVE:

Health Meeting: Forum Raka Piersi

27 listopada 2024
Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
26 listopada 2024
iStock-1246922598
26 listopada 2024
ThinkstockPhotos-628279656
26 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także