Misją zespołu jest poprawa jakości życia społeczeństwa polskiego oraz osób dotkniętych chorobami mózgu, które wpisywać się będą w działania Ministerstwa Zdrowia w obszarze zdrowia publicznego, profilaktyki i edukacji oraz będą zgodne z kierunkami polityki zdrowotnej Unii Europejskiej. Zespół został powołany z uwagi na rosnące wyzwania związane z chorobami neurodegeneracyjnymi oraz psychiatrycznymi.
Choroby mózgu - zarówno neurologiczne, jak i psychiczne – są heterogeniczne, powszechne, upośledzające i trudne do leczenia, klasyfikowane jako niezakaźne choroby przewlekłe. WHO przewiduje, że 1 na 3 osoby w ciągu swojego życia będzie cierpieć na zaburzenia neurologiczne lub psychiatryczne w ciągu swojego życia. Wpływ chorób mózgu stanowi poważne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej, gospodarki, pacjentów, opiekunów i ich rodzin stąd potrzeba pilnego zajęcia się tematem w sposób strategiczny z zaangażowaniem strony społecznej, klinicznej oraz administracji rządowej. Inicjatorką powołania Zespołu, a jednocześnie jego przewodniczącą została Izabella Dessoulavy-Gładysz, prezeska Mental Power Fundacji dla Zdrowia Mózgu. Pracami Zespołu kierować również będą dwie wiceprzewodniczące Edyta Ekwińska, wiceprezes Alzheimer Polska oraz Monika Łada, prezeska Fundacji Stwardnienie Rozsiane Info.
Zaburzenia mózgu, obejmujące zarówno schorzenia psychiczne, jak i neurologiczne, dotykają miliony ludzi na całym świecie. Zaburzenia te są nie tylko uciążliwe i kosztowne, ale także często zbyt późno diagnozowane lub długo bagatelizowane, co utrudnia dostęp do niezbędnej opieki czy rozpoczęcie leczenia. Biorąc pod uwagę brak priorytetyzacji tego obszaru w polityce zdrowotnej państwa wraz z innymi organizacjami uznaliśmy za konieczne utworzenie zespołu, który współpracować będzie z szerokim gronem ekspertów na rzecz uznania zdrowia mózgu za priorytet polskiej polityki zdrowotnej oraz priorytet, jeśli chodzi o nakłady na B+R – powiedziała Izabella Dessoulavy-Gładysz, prezeska Mental Power.