Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny otwarto kolejną, 37 EMOstrefę, umożliwiając zarówno mamie jak i tacie nawiązywanie więzi z dzieckiem od pierwszych chwil po urodzeniu.
Kangurowanie to sposób przytulania noworodka skóra przy skórze, klatką piersiową do klatki piersiowej. Dzięki temu dziecko słyszy bicie serca mamy lub taty. Jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała rodzica. Jak wykazały liczne badania takie przytulanie utrzymuje regularne bicie serca u dziecka. Zwiększa się wtedy ilość tlenu we krwi, rzadsze są zaburzenia oddychania oraz ryzyko infekcji. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie.
- Pierwszego kontaktu z dzieckiem nie da się porównać do żadnego innego przeżycia. Cieszę się,
że miałem możliwość przytulać syna od pierwszych chwil po urodzeniu – jestem pewien, że zaprocentuje to w naszych relacjach w przyszłości. Razem z żoną obserwujemy, że dzięki kangurowaniu nasz syn jest dużo spokojniejszy i ładnie przybiera na wadze. Po wyjściu ze szpitala będziemy kontynuować kangurowanie i masowanie Franciszka – mówi Daniel Grzybowski, tata małego Franciszka.
- Co roku w naszym szpitalu rodzi się niemal pół tysiąca wcześniaków. Dla ich prawidłowego rozwoju niezbędna jest szczególna opieka, nie tylko lekarzy, ale również mamy i taty, już od pierwszych chwil
po narodzinach. Dzięki kangurowaniu wspomagamy rozwój umysłowy i umiejętności motoryczne noworodka. Dziecko szybciej przybiera na wadze, ma lepszy sen, a karmienie piersią jest dużo łatwiejsze. Cieszymy się, że coraz więcej osób wie o zaletach kangurowania i że właśnie w naszym szpitalu w dniu Światowego Dnia Wcześniaka powstała EMOstrefa, która wspiera rodzicielstwo bliskości – mówi dr n. med. – Beata Pawlus, Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny.