Nowotwory krwi, to choroby rzadkie, ale zachorowalność na nie wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W Polsce to ok. dwa tysiące pacjentów rocznie. Wśród nich dużą grupę stanowią chorzy z przewlekłą białaczką szpikową i ostrą białaczką limfoblastyczną. Postęp medycyny i innowacyjne terapie pozwalają kontrolować chorobę, szczególnie przewlekłe postaci, nawet przez kilkanaście lat. Zdarza się jednak, że po jakimś czasie pacjent przestaje odpowiadać na leczenie. Na szczęście pojawiają się nowe terapie, a z nimi nadzieje na leczenie. Dla chorych jest to niezwykle ważne, bo mając nadzieję nie poddają się.
Dlatego tak ważne jest ułatwianie chorym dostępu do innowacyjnych terapii, szczególnie w takich chorobach, gdzie czas ma ogromne znaczenie. Pacjenci z przewlekłą białaczką szpikową niegdyś umierali, dziś żyją wiele lat, odraczając czas do przeszczepienia szpiku. Niemoralne jest odbierać im szanse na życie, gdy lek ratujący życie jest w zasięgu ręki. Niestety w Polsce proces refundacyjny trwa zbyt długo, co wielu chorym odbiera szanse na przeżycie - mówi dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
Od pewnego czasu walczymy o dostęp do leczenia dla bardzo wyselekcjonowanej grupy pacjentów. dla których zastosowanie ponatynibu jest jedyną opcją wydłużającą życie. Pacjenci otrzymujący w tej chwili chemioterapię, albo hydroksymocznik, który jedynie łagodzi objawy, mogliby przyjmować dwie tabletki dziennie, a ich życie wyglądałoby zupełnie inaczej. To tak, jakby jechać furmanką mając do dyspozycji mercedesa. Mówimy tu o tych chorych z przewlekłą białaczką szpikową i ostrą białaczką limfoblastyczną, którzy posiadają mutację T315l. Nie chodzi nam o wszystkich chorych z PBSz, czy OBL, a jedynie o niewielką grupę liczącą nie więcej niż sto osób - mówi prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii.