Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rehabilitacja aktywnym egzoszkieletem HAL

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 września 2016 10:13

Rehabilitacja aktywnym egzoszkieletem HAL - Obrazek nagłówka
Od września br. Polska jest drugim w Europie, a trzecim na świecie krajem, w którym dostępna jest rehabilitacja systemem HAL®.

Terapia jest dedykowana pacjentom z zaburzeniami chodu, którzy mają zachowaną minimalną funkcję kończyn dolnych (niedowład kończyn dolnych), tak by mogli sterować robotem z pomocą własnych impulsów nerwowych.
Znany pod nazwą Hybrid Assistive Limb (Hybrydowa Kończyna Wspomagająca), w skrócie HAL®, wyprodukowany został przez japońską firmę Cyberdyne. Wykonano go z bardzo lekkiego i wyjątkowo wytrzymałego tworzywa sztucznego i jest jedynym tego typu urządzeniem aktywowanym i sterowanym bezpośrednio przez układ nerwowy  pacjenta. HAL® został zarejestrowany jako sprzęt do terapii medycznej, tzw. medical device, w zakresie Lower Limb Version (wersja dla kończyn dolnych) w grudniu 2015 roku.
HAL® efektywnie poprawia siłę mięśniową kończyn dolnych. Aktywny egzoszkielet HAL® może być stosowany, w następujących schorzeniach:
•    Niecałkowite uszkodzenie rdzenia kręgowego;
•    Udar mózgu;
•    Uraz czaszkowo-mózgowy;
•    Stwardnienie rozsiane;
•    Choroby neurodegeneracyjne;
•    Dystrofia mięśniowa;
•    Choroby nerwowomięśniowe.

istniejące szczątkowe sygnały nerwowe odbierane są przez czujniki (elektrody) HAL, umieszczone na powierzchni skóry na mięśniach kończyn dolnych pacjenta. HAL® wzmacnia je i przekazuje w postaci impulsu elektrycznego do układu mechanicznego. System rozpoznaje te sygnały i dostarcza pacjentowi niezbędne wsparcie siłowe umożliwiając wykonanie pożądanego, celowego ruchu. Wpływa to na maksymalną stymulację zjawiska neuroplastyczności,  dając impuls do powstawania nowych połączeń pomiędzy neuronami (komórkami nerwowymi), co  przyczynia się do polepszenia przepływu sygnału nerwowo-mięśniowego i jeszcze efektywniej stymuluje centralny układ nerwowy. Poprzez  systematycznie wykonywane ćwiczenia w trakcie treningu powstają nowe połączenia nerwowe, odbudowywany zostaje wzorzec chodu , następuje wzmocnienie siły mięśniowej, dzięki czemu przywracana jest zdolność chodzenia.
- Podczas rehabilitacji ulega poprawie niezależność pacjenta, a w szczególności  zdolność chodzenia,   wzmocnienie grup mięśniowych w obrębie kończyn dolnych, poprawa wzorca chodu oraz równowagi. „Specjaliści dostają do dyspozycji innowacyjny sprzęt, który stwarza pacjentom warunki do poprawy sprawności fizycznej, i choć w różnym stopniu, bo każdy przypadek jest indywidualny, to jest to niewątpliwie znacząca poprawa ich samodzielności. – mówi prof. Małgorzata Łukowicz, Kierownik Kliniki Rehabilitacji IP CZD oraz Kierownik Katedry Rehabilitacji Wydziału Rehabilitacji AWF w Warszawie, a jednocześnie konsultant w Centrum Rehabilitacji Constance Care w Kierszku.

Badania naukowe prowadzone z zastosowaniem systemu HAL® wykazały, że powoduje on:
•    wzrost prędkości chodu,
•    zmniejszenie potrzeby korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego,
•    poprawę czucia powierzchniowego,
•    zmniejszenie spastyczności,
•    zmniejszenie dolegliwości bólowych o charakterze neuropatycznym,
•    stymulację obszarów korowych mózgu.

Tematy

rehabilitacja

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także