Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Rehabilitacja po udarze jednak wcześniej niż za 20 lat

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 26 kwietnia 2016 09:58

Rehabilitacja po udarze jednak wcześniej niż za 20 lat - Obrazek nagłówka
Zdj. ThinkstockPhotos
Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo – Rehabilitacyjny w Ciechocinku poinformował pacjenta (uprzejmie), że ten został zakwalifikowany na leczenie w ramach Przewlekłej Rehabilitacji Neurologicznej. Ale za 20 lat. Co zmieniło się w tej sprawie?

Przypomnijmy: Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo – Rehabilitacyjny w Ciechocinku poinformował pacjenta, że ten został zakwalifikowany na leczenie w ramach Przewlekłej Rehabilitacji Neurologicznej. Na tym dobre wiadomości się kończą. Szpital wskazał, że termin oczekiwania wynosi obecnie... 20 lat! Poproszono też pacjenta o pisemne potwierdzenie lub rezygnację z oczekiwania na rehabilitację. Przy okazji poinformowano go również o odpłatnej możliwości rehabilitacji – jak możemy się domyślać w krótszym terminie, tu pacjent może mieć rehabilitację od ręki.

Ale jest światełko w tunelu. Po nagłośnieniu przez media dwa szpitale zaproponowały panu Robertowi Wierzbickiemu rehabilitację we wcześniejszym czasie. Taka rehabilitacja mogłaby odbyć się w Szpitalu Powiatowym w Bartoszycach, a także niepublicznego ośrodka „ATAMED” w Warszawie. W tej drugiej placówce jest komora hiperbaryczna, która potrzebna jest do leczenia. 

Dlaczego w Ciechocinku trzeba czekać tak długo, a gdzie indziej rehabilitacja może odbyć się od ręki? M.in. przez niski kontrakt z NFZ.

Nie ma w Polsce dziedziny medycyny, w której nie odnotowano by kolejki. Zgodnie z najnowszym Barometrem WHC, średni czas oczekiwania na wykonanie świadczenia zdrowotnego wynosi 3 miesiące.

Obecnie pacjent w Polsce najdłużej czeka do lekarzy następujących specjalizacji:

   endokrynolog (9,8 mies.)
   ortodonta (9,8 mies.)
   kardiolog (5,8 mies.)
   chirurg naczyniowy (5,3 mies.)
   chirurg plastyczny (5,2 mies.)
   angiolog (5,2 mies.)

- Od rozpoczęcia przez Fundację WHC monitoringu ochrony zdrowia kolejki systematycznie rosną. Jak dotychczas żadna ze zmieniających się ekip w Ministerstwie Zdrowia nie znalazła skutecznego sposobu na zatrzymanie negatywnego trendu w dostępie do świadczeń. Wprowadzony w 2015 roku „pakiet kolejkowy” nie przyniósł efektu w postaci skrócenia kolejek – mówi Jacek Siwiec, wiceprezes Zarządu Fundacji WHC.

Źródło: WHC/FB/TVN24.pl/xnews

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także