Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Reumatyzm ma młodą twarz

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 14 grudnia 2015 13:41

Reumatyzm ma młodą twarz - Obrazek nagłówka
Ruszyła kampania "Reumatyzm Ma Młodą Twarz". Akcja ma pokazywać, że problem może dotyczyć osób w każdym wieku, nawet małych dzieci.

Ruszyła kampania "Reumatyzm Ma Młodą Twarz". Akcja ma pokazywać, że problem może dotyczyć osób w każdym wieku, nawet małych dzieci.  
 
 Na choroby reumatyczne cierpi co czwarty Polak, czyli prawie 10 milionów osób. Osoby chore każdego dnia muszą borykać się z bólem. –  W gruncie rzeczy jest to ból stały. Borykają się też z lękiem o to, czy za jakiś czas będą sprawne, czy utrzymają pracę, czy będą mogły się opiekować swoimi dziećmi, czy będą mogły skończyć szkoły – mówi Jakub Górecki, który choruje na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Reumatyzm objawia się charakterystycznymi bólami stawów, utrudnieniem w wykonywaniu ruchów, sztywnością stawów, obrzękami kończyn i ich zaczerwienieniem. Z badań wynika, że kobiety zapadają na choroby reumatyczne trzy razy częściej niż mężczyźni. Jakub Górecki od niemal 25 lat choruje na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Pierwsze objawy pojawiły w wieku 13 lat.

– Kłopot polega również na tym, że ludzie bardzo często kojarzą reumatyzm z podeszłym wiekiem, a tutaj mamy do czynienia z osobami młodymi lub bardzo młodymi, w wieku 20–30 czy nawet kilkunastu lat. I one całe życie będą musiały zabiegać o to, być utrzymać sprawność. Jeśli to się nie uda, to nie skończą szkoły, nie podejmą pracy, nie będą mieli dzieci – podkreśla Jakub Górecki.

Zmienić podejście do tego, że reumatyzm to choroba osób starszych ma kampania „Reumatyzm ma młodą twarz”.

– Kampania ma przede wszystkim na celu zwiększenie świadomości na temat chorób reumatycznych, żeby w społeczeństwie pojawiło się takie skojarzenie i taki pomysł, że reumatyzm ma młodą twarz i że osoby młode mogą na niego chorować. To jest jeden stereotyp, z którym walczymy, czyli ten związany z wiekiem – mówi Monika Ziętek, Stowarzyszenie „3majmy się razem”.


Podobne artykuły

Marek Tomkow

Rok 2024 okiem farmaceutów

27 grudnia 2024
mozg-sen-regeneracja
27 grudnia 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
27 grudnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także