Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka to lekarz pediatra powinien zawsze być dla dziecka lekarzem pierwszego kontaktu. W wystąpieniu do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła RPD wyraził zaniepokojenie, że planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia zmierzają do wyeliminowania z niej lekarzy pediatrów.
- Z niepokojem i zdumieniem stwierdzam, że lekarz pediatra nie został uwzględniony w projektowanej ustawie jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – uważa Marek Michalak.
- Nie można podzielić poglądu, że lekarz rodzinny posiada wystarczającą wiedzę i umiejętności z zakresu pediatrii, by efektywnie prowadzić leczenie dziecka. Dynamika choroby dziecka jest często odmienna od jej przebiegu u dorosłego człowieka. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że chore dzieci często są kierowane przez lekarzy rodzinnych na oddziały pediatryczne bądź rodzicom wskazywana jest konieczność odbycia dodatkowej konsultacji pediatrycznej – podkreśla RPD.
Rzecznik Praw Dziecka wielokrotnie w wystąpieniach kierowanych do Ministra Zdrowia zwracał uwagę na konieczności przyjęcia takich rozwiązań organizacyjnych, które zapewnią dziecku najlepszą dostępność do lekarza pediatry. Realizacją postulatów Rzecznika było m.in. wprowadzenie w 2015 roku lekarza pediatry do podstawowej opieki zdrowotnej. Marek Michalak od 2008 r. zabiega o opracowanie i wdrożenie standardów profilaktycznej opieki pediatrycznej nad dzieckiem.
Źródło: Rzecznik Praw Dziecka