- Najbardziej zależy nam na tym, by uświadomić ludziom, że szpital psychiatryczny to ostateczność. Pomoc osobom w kryzysie powinna iść z dziennych centrów opieki. Chodzi o tworzenie wsparcia w miejscu zamieszkania – mówił podczas konferencji prasowej przed Pierwszym Kongresem Zdrowia Psychicznego, który odbędzie się 8 maja.
W Kongresie, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki wezmą udział psychiatrzy, psychologowie, pielęgniarki, pielęgniarze, osoby działające w stowarzyszeniach i fundacjach na rzecz osób w kryzysie psychicznym, osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, byli i obecni pacjenci korzystający z opieki psychiatrycznej, rodziny osób chorujących. To pierwsze spotkanie na taką skalę. Rzecznik praw obywatelskich od wielu lat apeluje o wprowadzenie i skuteczne wdrażanie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Obecnie brakuje bowiem kompleksowego systemu wsparcia osób chorych psychicznie.
- Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z problemy dotyczące zdrowia psychicznego, to jedne z najpoważniejszych problemów dotyczących praw człowieka w Polsce – powiedział Adam Bodnar.
W Polsce 8 milionów osób choruje na różnego rodzaju problemy i zaburzenia psychiczne. To jedna czwarta Polaków, a statystyki nie uwzględniają dzieci i młodzieży. Wówczas – jak szacuje Instytut Psychiatrii i Neurologii – ta liczba wzrosłaby do 12 milionów. W Polsce w wyniku samobójstwa umiera więcej osób, niż w wypadkach samochodowych.
Źródło: RPO