Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

RPO ws. zakazu stosowania medycznej marihuany

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 29 lipca 2015 09:27

RPO ws. zakazu stosowania medycznej marihuany - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się informacji w związku z zakazem stosowania medycznej marihuany w terapii pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Lipowicz_iwona

Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się informacji w związku z zakazem stosowania medycznej marihuany w terapii pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

W związku z doniesieniami medialnymi Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę zakazu stosowania medycznej marihuany w terapii pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Jak Ewa Kopacz skomentowała zawieszenie eksperymentalnego leczenia padaczki w Centrum Zdrowia Dziecka?

- Jeśli rzeczywiście te leki są skuteczne, a z najnowszych opisów medycznych to wynika, nie ma nic lepszego jak zarejestrować to w Komisji Bioetycznej i przeprowadzić badania kliniczne na terenie polskich szpitali – podkreśliła premier. – Zachęcałabym każdego kolejnego ministra zdrowia, by czym prędzej ta ustawa została uchwalona (przyp. red. o badaniach klinicznych) – mówiła Ewa Kopacz. – Będę rozmawiać z ministrem Marianem Zembalą, by czym prędzej zrealizować funkcjonowanie ustawy o badaniach klinicznych.

Przypomnijmy: Dotychczas medyczną marihuaną padaczkę leczył w CZD Marek Bachański. Ale dostał zakaz. Powód?

Lekarz nie pokazał dotychczas żadnych wyników badań potwierdzających skuteczność leczenia. Również nie złożył podania do komisji bioetycznej szpitala, która decyduje o rozpoczęciu innowacyjnego leczenia. Dr Katarzyna Kotulska-Jóźwiak z Kliniki Neurologii i Epileptologii, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” powiedziała, że lekarz w piątek złożył wniosek urlopowy ma miesiąc.

- Pan doktor już w marcu, kiedy rozpoczął leczenie, został poproszony o złożenie wniosku o zgodę na leczenie do komisji bioetycznej. Pomimo wielu ponagleń do dzisiaj takiej zgody nie złożył. A kwestia ciągłości terapii w przypadku padaczki lekoopornej ma bardzo duże znaczenia. Tymczasem w piątek pan doktor złożył podanie o urlop – powiedziała Kotulska-Jóźwiak.

Skoro takiego wniosku nie ma, to lekarz nie może podawać dzieciom kannabinoidów.

- Prowadzenie eksperymentu bez zgody komisji bioetycznej jest niemożliwe – powiedziała dr Kotulska-Jóźwiak.

Jak powiedziała pacjenci, którzy chcą dalej kontynuować leczenie muszą zgłosić się do szpitala z wynikami badań, które potwierdzają skuteczność terapii. Na razie takich wyników badań szpital nie posiada. Jednocześnie dr Katarzyna Kotulska-Jóźwiak zapowiedziała, że Centrum Zdrowia Dziecka rozważa wprowadzenie leczenia także u innych pacjentów chorujących na padaczkę.

Źródło: rpo.gov.pl/xnews

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także