Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
banner

RPP o organizacji przetargu na lek ratujący zdrowie lub życie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 kwietnia 2025 08:56

RPP o organizacji przetargu na lek ratujący zdrowie lub życie - Obrazek nagłówka
W medycynie są sytuacje, w których procedury administracyjne mogą zaważyć na czyimś zdrowiu – a nawet życiu. Przykładem jest organizacja zakupu leku dla dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni. Gdy diagnoza zapada wcześnie, a odpowiednia terapia zostanie wdrożona natychmiast – można zatrzymać rozwój choroby.

Postęp medycyny daje dzieciom z SMA realną szansę na życie bez objawów choroby – pod warunkiem, że lek zostanie podany jak najszybciej.

„Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną niezwykle korzystne jest połączenie wczesnej diagnostyki w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) z wczesnym leczeniem. Badania kliniczne potwierdzają, że leki są najbardziej skuteczne, jeśli są podawane u pacjenta zanim wystąpią pierwsze objawy choroby (…) powinno się dołożyć wszelkich starań, aby terapia została podana jak najszybciej.”

Lek zawierający substancję czynną onasemnogen abeparwowek jest skuteczny – ale bardzo drogi. Musi być podany przed ukończeniem przez dziecko 6. miesiąca życia. Im wcześniej – tym lepiej.

Gdzie pojawił się problem?

Rzecznik Praw Pacjenta zbadał przypadek jednego ze szpitali, który realizuje leczenie SMA. Okazało się, że w dokumentacji szpitalnej jako jedyny tryb zamówienia leku przewidziano przetarg nieograniczony. A ten – choć formalnie poprawny – w praktyce bywa zbyt wolny, gdy chodzi o ratowanie życia.

„Procedura udzielania zamówień publicznych przewiduje jedynie przetarg nieograniczony, który ze względu na terminy ustawowe, jest procedurą zdecydowanie wydłużoną w sytuacji konieczności pilnego udzielenia zamówienia.”

Tymczasem przepisy dopuszczają tryb „z wolnej ręki”, przeznaczony właśnie na takie pilne, wyjątkowe sytuacje.

Co powinien zrobić szpital?

  1. Zidentyfikować sytuacje, w których czas jest czynnikiem krytycznym – jak leczenie SMA.
  2. Dostosować procedury wewnętrzne do możliwości skorzystania z trybu „z wolnej ręki” w razie potrzeby.
  3. Współpracować z lekarzami i konsultantami krajowymi, by znać i stosować najnowsze wytyczne medyczne.

Co powiedział Rzecznik Praw Pacjenta?

Rzecznik uznał, że ograniczenie trybu udzielenia zamówienia w sytuacji pilnej stanowiło naruszenie zbiorowych praw pacjenta.

„W przypadku terapii SMA jakiekolwiek opóźnienie leczenia powoduje nie tylko pogorszenie wyjściowego stanu dziecka, ale także związane jest znacząco z mniejszą skutecznością terapii.”

Podkreślono również, że:

„Konieczność zakupu leku niezbędnego dla ochrony zdrowia i ratowania życia ludzkiego, jeżeli lek ten należy podać w jak najkrótszym czasie (…) jest okolicznością uzasadniającą wybór trybu z wolnej ręki.”

Źródło: RPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także