Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych zainaugurowała kampanię "Życie to nie statystyka". Organizacja pacjencka tym razem chce zwrócić uwagę na choroby rzadkie występujące u osób starszych.
– Większość osób kojarzy choroby rzadkie wyłącznie z chorobami genetycznymi, wrodzonymi, które dotykają dzieci. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że część z nich dotyka także ludzi w starszym wieku - mówi Szymon Chrostowski, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Tak jest w przypadku mielofibroza. To rzadko występujący nowotwór, charakteryzujący się włóknieniem szpiku kostnego i wtórnym procesem krwiotworzenia zlokalizowanym przede wszystkim w śledzionie czy wątrobie, co wiąże się z powiększeniem tych organów i rozwojem objawów choroby. W Polsce na ten nowotwór krwi choruje około tysiąca osób. Średni wiek pacjenta w momencie rozpoznania choroby wynosi 67 lat. – Bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie choroby przez lekarza rodzinnego i specjalistę (hematologa), gdyż często zgłaszane przez pacjentów objawy są przypisywane wiekowi – kontynuuje Chrostowski.
Kampania ma charakter edukacyjny. Od sierpnia do grudnia 2014 r. odbędzie się cykl spotkań edukacyjnych dla lekarzy oraz mediów propagujących wiedzę na temat chorób rzadkich osób starszych.
Przeczytaj również: Lekarka, która przyjmowała poród córek Bartłomieja Bonka, oskarżona