Bezpieczeństwo lekowe to podstawa
Dokument podpisany został w obecności wiceministra zdrowia Marka Kosa, który podkreślił istotną rolę RPP i GIF dla bezpieczeństwa pacjentów w Polsce: GIF stoi na straży bezpieczeństwa lekowego i farmaceutycznego, a RPP dba o prawa i bezpieczeństwo pacjentów. Za podpisanie dokumentu podziękowała również ministra Izabela Leszczyna, która zadeklarowała wsparcie dla porozumienia.
Obie instytucje podkreślają, że podpisane porozumienie pozwoli lepiej wykorzystywać potencjał każdej z dwóch instytucji dla lepszego zabezpieczenia pacjentów. Zarówno GIF jak i RPP posiadają duże zasoby wiedzy, kompetencji i know-how, których ułatwiona wymiana będzie korzystna dla pacjentów i przyczyni się do wzrostu ich bezpieczeństwa.
GIF i RPP podkreślają znaczenie porozumienia dla szybszej wymiany informacji i zwiększenia skuteczności działań obu instytucji. Jak podkreślił Bartłomiej Chmielowiec, w obszarze objętym porozumieniem aktywność Rzecznika Praw Pacjentów już jest szeroka.
– Celem i misją obu naszych instytucji jest ochrona pacjentów i działania na rzecz systematycznego ponoszenia poziomu ich bezpieczeństwa. Łączy nas troska o dobro pacjentów i dlatego podpisujemy porozumienie w celu przede wszystkich wymiany informacji dotyczących potencjalnych naruszeń praw pacjenta. Współpraca będzie istotnym wsparciem w naszych staraniach o egzekwowanie przepisów w działalności np. receptomatów i fałszywych leków czy terapii. Zadbamy wspólnie jeszcze skuteczniej o bezpieczeństwo pacjenta, a jest to kwestia priorytetowa w działalności Rzecznika Praw Pacjenta. Dziękuję minister Izabeli Leszczynie i Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu Łukaszowi Pietrzakowi za otwartość na podejmowanie wspólnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa i praw pacjenta – powiedział Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Chodzi o bezpieczeństwo pacjentów
Główny Inspektor Farmaceutyczny zaznaczył wpływ Inspekcji Farmaceutycznej dla bezpieczeństwa farmakologicznego pacjentów.
– GIF jest jednym z filarów gwarancji bezpieczeństwa leków poprzez sprawowanie nadzoru i kontroli nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi. Jednym z istotnych elementów tej misji jest kierowanie leków do badań jakościowych oraz podejmowanie decyzji dotyczących wstrzymania bądź wycofania produktów leczniczych w przypadku stwierdzenia, iż są one niedopuszczone, niedozwolone, bądź nie spełniają wymagań jakościowych, dzięki czemu pacjenci mają zapewniony dostęp do sprawdzonych i skutecznych terapii. Urząd podejmuje także szereg działań, których celem jest zwiększanie dostępności leków, co jest bardzo istotne do zapewnienia ciągłości leczenia. Podnoszenie bezpieczeństwa pacjentów jest realizowane również dzięki nieustannej walce z przestępczością farmaceutyczną – powiedział Łukasz Pietrzak.
Dzięki porozumieniu GIF będzie mógł przedkładać Rzecznikowi informacje o tym, jakie dane można pozyskać z Centrum e-Zdrowia w obszarze monitorowania bezpieczeństwa pacjentów i przeciwdziałania ewentualnym nieprawidłowościom.
Wspólne działania w walce z niebezpieczeństwami
Obie instytucje planują także połączyć siły w działaniach na rzecz przeciwdziałania zjawiskom negatywnym i budowania świadomości społecznej, by Polacy lepiej potrafili unikać zachowań ryzykownych w kontakcie z produktami leczniczymi i unikać niebezpieczeństw i pułapek, których nie brakuje choćby w internecie.
W tym kontekście Łukasz Pietrzak przypomniał uruchomioną niedawno przez GIF, Ministerstwo Zdrowia, Policję i POLADA kampanię społeczną „Nie okradaj się ze zdrowia. Fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie” której celem jest uświadomienie Polkom i Polakom, że stosowanie leków zakupionych z nieznanych źródeł zagraża ich zdrowiu i życiu.
– Leki sfałszowane sprzedawane poza legalnym łańcuchem dystrybucji mogą wyrządzić ogromne szkody. Pacjent nie wie kto je wyprodukował, jakie składniki zostały wykorzystane do ich wytworzenia, w jakich warunkach były przechowywane, jak przebiegał ich transport. Tylko oficjalne koszty spowodowane działaniem niepożądanym leków i ich przedawkowaniem wynoszą rocznie około 90 mln zł - to około 26 tys. hospitalizacji. To pokazuje, że pacjenci nie mają wystarczającej świadomości, że kupowanie leków przez internet jest igraniem ze śmiercią. Naszymi działaniami chcemy budować świadomość społeczną i wpłynąć na te statystyki – dodał Łukasz Pietrzak.
Porozumienie wchodzi w życie niezwłocznie po jego podpisaniu.
oprac. na podst.: RPP/GIF