Pierwsze z przedstawianych badań seksualności na polskiej populacji zostało przeprowadzone w 1992 roku przez prof. Zbigniewa Lwa- Starowicza. Kolejne edycje badania odbyły się w 2005 i 2016 roku. Ostatnie zostało przeprowadzone w ramach pracy doktorskiej Kamili Czajkowskiej pod kierownictwem prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza. Badanie to zostało przeprowadzone na grupie 1054 osób w wieku od 18 do ponad 70 lat. Próba była reprezentatywna dla populacji społeczeństwa polskiego.
Jakie wnioski płyną z raportu?
Kamila Czajkowska: Główne wnioski – zmieniła się populacja kobiet. Kobiety są bardziej otwarte. Młodsze są bardziej wymagające oraz świadome swojej seksualności i oczekiwań. Nastąpiła liberalizacja życia seksualnego i właściwie kobiety doganiają mężczyzn, jeśli chodzi o odpowiedzi i oczekiwania wobec życia seksualnego, życia w związkach. Staje się to w obu płciach bardzo podobne. W przypadku starszych kobiet, o ile nie mówi się o ich życiu seksualnym, to okazuje się, że jest ono porównywalne do życia seksualnego młodszych kobiet.
Czy coś się zmieniło w przypadku tzw. zachowań ryzykownych? Czy kobiety obecnie podejmują je częściej?
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Kobiety są z natury ostrożniejsze i to raczej mężczyźni eksperymentują w życiu seksualnym. Natomiast pojawił się dobry wskaźnik, że skala przemocy nie jest duża. Zaskakujące jest to, że nieheteronormatywne grupy się ujawniły, bo do tej pory były w ukryciu. Teraz mają one większą odwagę ujawnić się. To co mnie jeszcze zaskoczyło, to fakt, że mimo całego postępu i otwartości kobiet, to jeszcze znaczący odsetek ma problemy z seksem.
Z czego to wynika?
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Nie ma jednej przyczyny. Jest dużo różnych przyczyn począwszy od hormonalnych, życiowych czy stresu. Duży odsetek ma problemy z seksem. Może teraz kobiety inaczej to przeżywają, ale niestety dużo z nich nadaje się do leczenia. I seksuolodzy będą mieli co robić.
A czy kobiet chętnie zgłaszają się ze swoimi problemami do specjalistów, czy raczej wstydzą się?
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Nie. Kobiety nie traktują tego tematu jako tabu ze względu na to, że są ginekolog towarzyszy im od młodego wieku i bariera już jest przełamana w młodym wieku. W związku z tym są bardziej otwarte. To mężczyźni mają tu kłopoty, bo odpowiednikiem ginekologa dla mężczyzn to urolog. I spotykają się z nim najczęściej jak już jest przerośnięta prostata. Czyli w raczej późniejszym wieku, dlatego nie mają łatwości werbalizacji problemu.
Seksualność Polek – zmiany w ostatnich dziesięcioleciach
Polki rzadziej niż w 1992 roku deklarują, że ich partnerzy są tak samo zaangażowani uczuciowo w związkach. Jest to tylko jedna ze zmian, którą można zaobserwować na podstawie porównania wyników badań seksualności z 1992 r., 2005 r. oraz raportu z 2016 r. Badaczom udało się pokazać zmiany w zachowaniach seksualnych Polek i Polaków, następujące wraz ze zmianami kulturowymi i społecznymi w Polsce. Badanie przeprowadzone zostało na całej populacji, jednak wyniki wskazują na większe różnice w grupie kobiet - na przykład w 1992 roku tylko 27,90% kobiet przyznawało się do masturbacji, natomiast w 2016 roku już 56,40%. Niektóre spośród najnowszych wyników są zaskakujące. Wbrew obiegowej opinii na temat życia seksualnego Polaków, pokazują, że na przestrzeni 20 lat zmniejszyła się liczba kontaktów seksualnych do 15 roku życia.
Zmiany w życiu seksualnym Polek
Znaczące zmiany w życiu seksualnym, na przestrzeni ostatnich 20 lat widoczne są wśród Polek. Pokazują większą otwartość w podejściu do aktywności seksualnej. Na przykład w 2016 roku kobiety częściej niż w 1992 roku deklarują osiąganie przyjemności przez masturbację oraz stosowanie wibratorów. Wzrósł również odsetek kobiet deklarujących posiadanie więcej niż jednego partnera seksualnego w porównaniu z latami poprzednimi.
Wcześniejsze dojrzewanie – późniejsze rozpoczęcie współżycia
Wyniki przeprowadzonego badania pokazały, że osiągnięcie dojrzałości płciowej następuje wcześniej, a inicjacja seksualna później w porównaniu do edycji badań z ubiegłych lat. Dodatkowo analiza kontaktów seksualnych do 15 roku życia pokazała że ich odsetek zmniejszył się w grupie kobiet o 30% (w porównaniu do 1992 r.). Pomimo wcześniejszego dojrzewania płciowego kobiety rzadziej podejmują współżycie przed piętnastym rokiem życia.
Najważniejsze wnioski:
• wcześniejsze dojrzewanie wśród obu płci,
• późniejsza i bardziej świadoma inicjacja seksualna,
• większy odsetek kobiet świadomych swoich oczekiwań i wymagań wobec seksu,
• wzrost odsetka relacji partnerskich,
• większa otwartość w społeczeństwie na sprawy seksu.
Raport ukazał się dzięki firmie Polpharma.