Z jakimi problemami borykają się chorzy na SM? O tym mówi nam prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UM w Łodzi.
Jakie są najbardziej palące problemy do rozwiązania dla chorych na SM?
Palący problem leży w ciągle niedostatecznych środkach na nowoczesne leczenie. Drugi problem to kryteria włączania do leczenia drugo liniowego, czyli najbardziej potrzebnego dla pacjentów najciężej chorujących, są inne niż wskazania rejestracyjne. Widzimy postęp w rozwiązywaniu problemów przez Ministerstwo Zdrowia. Pewne rzeczy zostały już usunięte i poprawione, ale wciąż wiele jest do poprawy.
Dużo mówi się o potrzebie stworzenia ośrodków referencyjnych, zapewniających kompleksową opiekę pacjentom chorym na SM. Czy takie ośrodki rozwiązałyby część problemów?
Część na pewno. Nowoczesne leczenie jest wymagające. Potrzebuje szczególnie nowej i świeżej wiedzy oraz koordynacji farmakologicznej i rehabilitacyjnej, których realizacja byłaby łatwiejsza w ramach centrum referencyjnego. Centra te szerzyłyby też wiedzę na inne ośrodki. Dlatego obecność takich centr byłaby wskazana.
Jakiś czas temu Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego przekazało do MZ projekt narodowy program dla chorych na SM. Plan został odrzucony. Jakie są jego losy?
Narodowy plan opieki nad pacjentem ze stwardnieniem rozsianym został w którymś momencie definitywnie przekreślony przez Ministerstwo Zdrowia. Może leży tam jeszcze w jakiejś szufladzie. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego byłoby zainteresowane, by ten projekt ożywić. Wydaje mi się, że jest to bardzo słuszny projekt. Decyzja jednak stroi po drugiej stronie.