O tym jak nauczyć dzieci dbać o zęby mówi nam stomatolog dr n. med. Agnieszka Laskus.
Jak ważna jest edukacja w kształtowaniu nawyku mycia zębów u dzieci?
Edukacja zdrowotna jest bardzo ważna, bo od niej zależy nasza profilaktyka i zdrowie. Wszystkie badania i statystyki, prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia, uniwersytety medyczne czy fundacje, pokazują, że świadomość Polaków na temat higieny jamy ustnej jest niewystarczająca. Wskazuje to na potrzebę edukacji zarówno dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak i dorosłych. Edukacja dzieci bez wiedzy dorosłych nie istnieje. To oni decydują o nawykach higienicznych swoich latorośli, oni zaprowadzają dzieci do gabinetu stomatologicznego, więc ja kładłabym nacisk na edukację przede wszystkim dorosłych.
Wśród dorosłych panuje przekonanie, że zęby mleczne u dzieci są mniej ważne, bo wyrosną drugie. Jak przekonać rodziców, że mleczaki są równie ważne co zęby stałe i że jeśli maluchy zdobędą odpowiednie nawyki, to będą one procentować w wieku późniejszym?
Nawyki wyniesione w dzieciństwie kształtują nasze dorosłe życie. Warto przekonać dorosłych, że zdrowie zębów mlecznych przenosi się na zdrowie zębów stałych oraz zdrowie ogólne dziecka. Próchnica, choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej oddziałują na cały organizm, czyli mamy choroby układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego, oddechowego. Zatem dbając o przyszłe zęby stałe, dbamy o całe zdrowie dziecka. Kształtowanie zdrowych nawyków procentuje zdrowiem na przyszłość.
Jak zachęcić dzieci do czynności mycia zębów, której nie podejmują się chętnie?
To nie jest prawda. Myślę, że to stereotypy, takie jak lęk przed dentystą, czyli dentofobia. Dzieci przyjmują nasze komunikaty bardzo chętnie, uczą się i edukują poprzez zabawę. Jeśli rodzic do siódmego roku życia będzie pokazywał dziecku bezpośrednio jak szczotkować zęby, pokazywał przez zabawę różnego rodzaju techniki, dawał mu możliwość samemu popróbowania, to ta fajna zabawa przy okazji będzie nauką. Temu też służą zbiorowe akcje jak grupowe szczotkowanie zębów w przedszkolach i szkołach. Poprzez zabawę i wspólny w niej udział kształtują swoje dobre nawyki. Myślę, że to jest dobra forma zachęcania, przez rodziców w domu i nauczycieli, opiekunów w przedszkolu i szkole. Nauka przez zabawę.
Czytaj także: Polski szpital zapłaci milion zł odszkodowania