- Akcję bezpłatnych badań anty-HCV, z których w tym roku będzie mogło skorzystać łącznie 4500 osób z 16 polskich miast, organizujemy nie tylko dlatego, by zrobić coś dobrego dla zdrowia społeczeństwa, ale również po to, by edukować ludzi na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz zwrócić uwagę na konieczność robienia badań profilaktycznych. Światowy Dzień WZW to doskonała okazja, by pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego badania anty-HCV. Zwłaszcza, że od zeszłego roku dostępne są dla polskich pacjentów terapie o wysokiej skuteczności. Ich odkrycie było przełomem w medycynie. WZW C przestało być chorobą nieuleczalną. Jedyne co pozostało nam do zrobienia, to wykrycie wirusa. Zachęcam zatem – badajmy się! To naprawdę minimalny wysiłek, który może uratować nam życie – mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”.
Szacuje się, że w Polsce ponad 230 000 osób jest zakażonych HCV, jednak niewiele z nich zostało zdiagnozowanych. Fundacja „Gwiazda Nadziei” już od kilku lat organizuje Światowy Dzień WZW w Polsce właśnie po to, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie zakażeń a także zachęcać ludzi do diagnostyki.
Z bezpłatnych testów można skorzystać w punktach:
• Al. Prymasa Tysiąclecia 79A, w godz. 7:00-14:00
• Al. Dwudziestolatków 3, w godz. 7:00-14:00
• Ul. Bukowińska 12, w godz. 7:00-14:00
• Al. Jana Pawła II 45 A, w godz. 7:00-14:00
• Ul. Brazylijska 13, w godz. 7:00-14:00
• Ul. Cegłowska 80, w godz. 7:00-18:00
Dla osób z pozytywnym wynikiem udostępniona zostanie pogłębiona diagnostyka - badanie HCV RNA, które pozwala ocenić, czy wirus nadal jest w organizmie.
Źródło: materiały prasowe