Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Sprawdź, czy nie masz raka prostaty. Dlaczego mężczyźni bagatelizują problem?

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 17 listopada 2015 11:13

Sprawdź, czy nie masz raka prostaty. Dlaczego mężczyźni bagatelizują problem? - Obrazek nagłówka
Listopad miesiącem, w którym mężczyźni zapuszczają wąsy. Po co?

ThinkstockPhotos-495378218

Listopad miesiącem, w którym mężczyźni zapuszczają wąsy. Po co?

Wszystko po to, by pokazać jak poważnym problemem jest rak prostaty. Rak prostaty jest drugim najczęstszym rakiem występującym u mężczyzn na świecie i piątą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka wśród mężczyzn. Bayer wspiera Movember, a dzięki inicjatywie Men Who Speak Up zwraca uwagę na konieczność rozmowy i edukacji na temat objawów raka prostaty.

Z najnowszego międzynarodowego badania przeprowadzonego w 2015 roku przez organizację International Prostate Cancer Coalition (IPCC) przy wsparciu Bayer HealthCare wynika, że:

•    Prawie połowa mężczyzn z zaawansowanych stadium raka prostaty (47%) ignoruje pojawiające się objawy bólowe.
•    Trzech na pięciu mężczyzn (59%) nie zawsze zdaje sobie sprawę, że ból, który odczuwają, może być związany z rakiem.
•    39% mężczyzn, u których rak rozprzestrzenił się do kości, doświadczało różnego rodzaju dolegliwości bólowych przez siede miesięcy lub dłużej, zanim choroba została rozpoznana.
Rak prostaty może w początkowych stadiach przebiegać bezobjawowo, ale później mogą się pojawić takie objawy, jak dotkliwy ból o niewyjaśnionej przyczynie, trudność w chodzeniu po płaskiej powierzchni lub po schodach, problemy ze snem lub utrata kontroli nad pęcherzem moczowym. Takie objawy powinny być dla mężczyzn sygnałem, że w porozumieniu ze swoim lekarzem muszą podjąć pewne działania.

Niepewność co do przyczyny objawów nie jest jedyną przeszkodą powstrzymującą mężczyzn przed rozmową na ten temat. Wyniki badania pokazują również, że ponad połowa mężczyzn (57%) uznaje codzienny ból za dolegliwość, z którą po prostu muszą żyć. Jeden na trzech mężczyzn (34%) stwierdza, że nawet rozmowa o objawach bólowych sprawia, że czują się słabi.

Trudności z nawiązaniem rozmowy na temat objawów mogą być też uwarunkowane kulturowo. Jeden na trzech mężczyzn (36%) w Unii Europejskiej oraz regionie Azji i Pacyfiku (APAC) twierdzi, że czuje się nieswojo, omawiając swoją kondycję fizyczną z lekarzem. W Stanach Zjednoczonych problem ten dotyczy tylko jednego na dziesięciu mężczyzn (12%). Ponadto więcej mężczyzn z tej pierwszej grupy cierpi na zaawansowaną formę raka z przerzutami do kości (UE: 72%, APAC: 53%) niż w analogicznej grupie w Stanach Zjednoczonych (53%).

Ważną rolę w procesie leczenia odgrywają też bliscy pacjentów. Połowa przebadanych mężczyzn (50%) przyznaje, że zadanie najważniejszych pytań dotyczących raka prostaty pozostawia swoim opiekunom.
– Chociaż lekarze odgrywają ważną rolę w ocenie stanu zdrowia pacjentów, badanie pokazuje, że opiekunowie również mają duży wpływ na to, jak pacjenci radzą sobie z chorobą, szczególnie jeżeli chodzi o zadawanie trudnych pytań – dodaje prof. Joe O’Sullivan.

Dla mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty, którzy odczuwają ból lub zrezygnowali z aktywności, które wcześniej z łatwością podejmowali, ważne jest, aby czuli się zachęceni do podjęcia działań i rozmawiania o swoich objawach. Inicjatywa „Men Who Speak Up” w ramach akcji Movember zapewnia przydatne narzędzia, w tym obserwatora objawów, wskazówki dotyczące prowadzenia rozmowy z lekarzem, zestawienia danych oraz pomocne statystyki dotyczące społeczności chorych na raka prostaty, które pomogą przeprowadzać te trudne rozmowy.

Źródło: materiały prasowe/wyniki badania opublikowane na stronie: https://www.global.menwhospeakup.com/downloads/PP-600-US-1235.pdf

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także