Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Światowy Dzień Krwiodawcy: „Krew łączy nas wszystkich”

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 czerwca 2016 12:26

Światowy Dzień Krwiodawcy: „Krew łączy nas wszystkich” - Obrazek nagłówka
– Oddanej krwi nigdy nie jest za dużo! Podzielmy się z innymi, a inni podzielą się z nami. Krew łączy nas wszystkich!– zachęca Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

 Dzięki niej udało się uratować życie milionom ludzi! To najcenniejsze i najskuteczniejsze lekarstwo, którego nie da się zastąpić innym! Pomaga ofiarom wypadków i ciężko chorym pacjentom. Przedłuża życie, pozwala wrócić do zdrowia. O tym, jak cenna jest krew i jak ważne jest to, żebyśmy chcieli się nią dzielić z potrzebującymi – przypomina Światowy Dzień Krwiodawcy, obchodzony co roku 14 czerwca. – Oddanej krwi nigdy nie jest za dużo! Podzielmy się z innymi, a inni podzielą się z nami. Krew łączy nas wszystkich!– zachęca Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
„Krew łączy nas wszystkich” – to hasło tegorocznej kampanii. Dla celów obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy zaadaptowano również hasło „Dziel się życiem, oddaj krew”. Chodzi o zachęcenie osób, szczególnie młodych, cieszących się dobrym zdrowiem do tego, aby dołączyli do honorowego grona krwiodawców.

- Z daru jakim jest krew, korzystają pacjenci ciężko i przewlekle chorzy. Krew jest często wykorzystywana podczas operacji ratujących życie osobom poszkodowanym w wypadkach. Zbliżają się wakacje. To – według policyjnych statystyk – okres sprzyjający tragicznym zdarzeniom. W tym właśnie czasie notuje się znaczny wzrost liczby wypadków drogowych oraz groźnych urazów podczas prac polowych.  Warto pomyśleć o innych, a przy okazji także o sobie. Bo kto wie, czy krew nie będzie potrzebna także nam! – podkreśla Bożena Janicka.
Obecnie w ponad 60 państwach – zasoby krajowe krwi niemal w stu procentach pochodzą wyłącznie od honorowych krwiodawców (40 państw nadal korzysta z transfuzji krwi od członków rodzin pacjentów oraz płatnego krwiodawstwa).
Głównym celem postawionym przez WHO jest, aby do 2020 roku wszystkie państwa pozyskiwały potrzebne zasoby krwi od honorowych krwiodawców. 

Źródło: PPOZ

Tematy

krew / ppoz / krwiodawstwo

Podobne artykuły

krew
26 sierpnia 2024
iStock-1319068178
3 lipca 2024
Siedziba_NIK_-_front
Kontrola NIK

Krwiodawstwo: Jest dobrze, ale...

13 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także