„ene, mene, mini. Jedno dziecko na dziesięć jest wcześniakiem. Na całym świecie” – to światowa inicjatywa obchodzona w dniu 17 listopada - Światowy Dzień Wcześniaka. To również ważna data dla wielu rodziców, których dzieci urodziły się wcześniej, niż zaplanowała natura.
Tego dnia, już po raz drugi Szpital im. Św. Rodziny podświetli, wzorem wielu instytucji na świecie budynek szpitala na kolor fioletowy. Jest to gest solidarności z wcześniakami i ich rodzicami.
Jeszcze kilka lat temu wcześniactwo było tematem tabu. Dlatego światowe obchody Dnia Wcześniaka, przypadające na dzień 17 listopada są na świecie obchodzone dopiero po raz czwarty. Głównym celem akcji jest podniesienie świadomości problemu wcześniactwa, wiedzy na temat wcześniaków, przedwczesnego porodu i wszystkich następstw. Wcześniak to nie tylko dziecko, które z definicji rodzi się pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży, to przede wszystkim wyjątkowy pacjent, wymagający znacznie większych nakładów, czasu i metod diagnostyczno-terapeutycznych niż noworodki, które przyszły na świat terminowo.
Dla uczczenia Światowego Dnia Wcześniaka powstała inicjatywa „Global Illumination Initiative” polegająca na podświetleniu na fioletowo tego dnia kluczowych i najbardziej charakterystycznych budynków. W Warszawie dzisiaj, 17 listopada w geście solidarności z wcześniakami i ich rodzicami na fioletowo zostanie podświetlony budynek szpitala Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego 25. Iluminacje można oglądać od godz. 14: 00 przez całą noc.
Każdego roku na świecie rodzi się 15 milionów wcześniaków. W Unii Europejskiej jest to największa grupa pacjentów wśród dzieci – 1 na 10 maluchów jest urodzony przedwcześnie. Poziom wiedzy na temat problemów dzieci przedwcześnie urodzonych jest bardzo niski. Dla większości rodziców przyjście na świat wcześniaka jest wielkim zaskoczeniem. Nie są oni przygotowani, ani emocjonalnie, ani merytorycznie do opieki nad kruchym i malutkim dzieckiem, ważącym często mniej niż 1000 gramów.
W ciągu ostatniego 20-lecia diametralnie zmieniła się opieka neonatologiczna. O wcześniakach wiadomo już znacznie więcej, stąd udaje się ratować nawet te urodzone w 24 tygodniu ciąży lub ważące zaledwie 500 gramów. W tym okresie udało się zmniejszyć umieralność okołoporodową aż dwukrotnie.
EDUKACJA MATEK WCZEŚNIAKÓW PODCZAS POBYTU DZIECKA W PODODDZIALE WCZEŚNIAKÓW I INTENSYWNIEJ TERAPII W SZPITALU IM. ŚWIĘTEJ RODZINY
• BUDOWANIE WIĘZI POMIĘDZY RODZICAMI A NOWORODKIEM PRZEDWCZEŚNIE URODZONYM:
- kangurowanie
- stymulacja dotykowa
- układanie wcześniaka w inkubatorze
- nauka przewijania
• STYMULACJA LAKTACJI-SPOSOBY ODCIĄGANIA POKARMU
• UTRZYMANIE LAKTACJI-ZASADY PRZECHOWYWANIA ODCIĄGNIĘTEGO POKARMU I PRAWIDŁOWEGO DOSTARCZANIA DO ODDZIAŁU
• NAUKA KARMIENIA WCZEŚNIAKA SMOCZKIEM W PRZYPADKU NIEMOŻNOŚCI KARMIENIA PIERSIĄ
- dobór odpowiedniego smoczka do nauki karmienia
- dobranie odpowiedniej pozycji do karmienia wcześniaka
- nauka obserwacji wcześniaka podczas karmienia pod kątem ssania połykania i oddychania
• PRZYSTAWIANIE WCZEŚNIAKA DO PIERSI- DOBÓR OPTYMALNEJ POZYCJI DO KARMIENIA
• BADANIE FIZJOTERAPEUTYCZNE
- stymulacja neuromotoryczna
- stymulacja percepcji słuchowej i wzrokowej
- nauka masażu Shantala - instruktaż dla rodziców
- zalecenia i ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonywania w domu
- planowanie długofalowej terapii pod względem rehabilitacji wcześniaka
• NAUKA PRAWIDŁOWEJ PIELĘGNACJI WCZEŚNIAKA W DOMU
-nauka kąpieli
- nauka przewijania
- nauka noszenia wcześniaka
- nauka ułożenia wcześniaka w foteliku samochodowym
• NAUKA OBSŁUGI MATERACYKA BEZDECHÓW
• NAUKA POSTĘPOWANIA Z WCZEŚNIAKIEM PODCZAS BEZDECHU-
- stymulacja oddechowa
- resuscytacja oddechowa-ćwiczenia z fantomem
• EDUKACJA RODZICÓW ZWIĄZANA Z PRZEBYWANIEM WCZEŚNIAKA ŚRODOWISKU DOMOWYM
- zapobieganie infekcjom
- unikanie licznych odwiedzin rodziny
- unikanie pobytu z wcześniakiem w dużych zgromadzeniach społecznych
Źródło: Materiały prasowe
Czytaj także: Noworodek: mały pacjent wielkiej wagi