Jesteśmy u progu nowej ery leczenia SM. Najnowsze wyniki badań potwierdzają skuteczność leku Tecfidera. Jest to lek wskazany do stosowania u pacjentów dorosłych z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego.
Pięcioletnie wyniki przedłużenia badania klinicznego 3 fazy, ENDORSE, potwierdzają trwałą skuteczność leczenia lekiem Tecfidera (fumaran dimetylu) w szerokiej populacji pacjentów z rzutowo-remisyjnym stwardnieniem rozsianym (RRSM). Nowe wyniki badania ENDORSE dostarczają dodatkowych informacji na temat pozytywnego wpływu stosowania leku Tecfidera we wczesnej fazie SM oraz w długotrwałym leczeniu tej przewlekłej choroby.
ENDORSE to badanie oceniające długoterminowe bezpieczeństwo i skuteczność leczenia lekiem Tecfidera. Pokazano, że Tecfidera zmniejsza liczbę rzutów SM, spowalnia progresję stopnia niepełnosprawności oraz zmniejsza liczbę zmian mózgowych SM przy zachowaniu korzystnego profilu bezpieczeństwa i tolerancji w szerokiej populacji pacjentów z rzutowymi postaciami tej choroby. Uważa się, że Tecfidera zapewnia nowe podejście do leczenia SM. Jest to doustny preparat stosowany u pacjentów z rzutowymi postaciami SM, która jest najczęstszą postacią tej choroby. Lek jest obecnie zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Kanadzie, Australii i Szwajcarii. W tej chwili lek przyjmuje ponad 100 tys. pacjentów na świecie.
Jak lek oceniają specjaliści i czy jest szansa na refundację? O to zapytaliśmy prof. Krzysztofa Selmaja, kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Jakie są oczekiwania, jeśli chodzi o przyszłość leczenia SM? Jaką pozycję zajmuje lek Tecfidera w związku z opublikowaniem badań na jego temat?
Mamy coraz więcej nowoczesnych leków. Takim jest Tecfidera, to nowy lek doustny. Ma dwie główne zalety: jest skuteczny - wyniki badań pokazały, że jest bardziej skuteczny od leków standardowych czy tzw. liniowych. Drugą zaletą tego leku jest to, że jest on stosowany w formie doustnej. Forma bardzo wygodna dla pacjentów, szczególnie przy chorobie przewlekłej, leczonej długo. Przystosowanie do leczenia, adherencja u pacjenta są większe niż w przypadku terapii iniekcyjnych, którymi głównie się teraz posługujemy.
Jak dostępność do tego leczenia może zmienić wyniki u pacjentów?
Każdy skuteczny lek pozytywnie wpływa na pacjentów chorujących na tę chorobę. Liczymy, że ten lek będzie dostępny dla naszych pacjentów. Na świecie najwcześniejsza rejestracja była w USA. Lek uzyskał tam bardzo szybko aprobatę i wielu pacjentów leczy się już tym lekiem. W Europie rejestracja unijna była później, przed kilkoma miesiącami. Lek zaczyna być dostępny w sferach unijnych. Lek jest refundowany w takich krajach jak: Węgry, Słowacja, Słowenia. Liczymy, że u nas, w Polsce, również będzie dostępny. To znaczy, lek dostępny już jest, bo jest zarejestrowany. Ale u nas dostępność równa się z refundacją, tak by pacjenci mogli z niego korzystać na zasadach refundacyjnych. Liczymy, że proces refundacyjny leku zakończy się powodzeniem i będzie dostępny w refundacji w miarę szybko.